Koncerty na Jordankach

Tak wygląda wizualizacja powstającego w Toruniu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki (fot. materiały prasowe)

Lisa Stansfield, Goran Bregović oraz zespół Hey – oto pierwsze gwiazdy, które zaśpiewają w sali koncertowej na toruńskich Jordankach. Cykl koncertów zaplanowano na grudzień 2015 roku.

Wielofunkcyjna sala koncertowa, zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa, będzie jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów kulturalnych w regionie. Uroczystemu otwarciu sali będzie towarzyszył cykl muzycznych wydarzeń.

– Na pierwszy koncert w wykonaniu popularnego muzyka i kompozytora, łączącego żywiołowe bałkańskie rytmy i rock’n’roll zapraszamy do sali koncertowej już 14 grudnia 2015 roku – zapowiada Grzegorz Grabowski, prezes zarządu spółki CKK Jordanki. – Goran Bregović zaprezentuje w Toruniu swój muzyczny projekt ,,Champagne for Gypsies”, grany w największych salach koncertowych na świecie, między innymi w Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu a także we wrocławskiej Hali Stulecia.

goran_570x170

Urodzonemu w Sarajewie kompozytorowi sławę przyniosła kariera solowa i współpraca z utalentowanym reżyserem Emirem Kusturicą. Pod koniec lat 80-tych Bregović napisał ścieżkę dźwiękową do jego filmu Czas Cyganów, która otrzymała bardzo pozytywne recenzje. Skomponował również, muzykę do kolejnego obrazu Kusturicy Arizona Dream z gościnnym udziałem Iggy PopaGoran Bregović znany jest w naszym kraju przede wszystkim z albumów nagrywanych z popularnymi polskimi wykonawcami – Kayah i Krzysztofem Krawczykiem.

– Następnym wydarzeniem będzie koncert Lisy Stansfield – dodaje Grzegorz Grabowski. – Jej której wyjątkowy wokal i ponadczasowe, taneczne piosenki zdobyły szczyty list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

6lisa_570x170

Lisa Stansfield została uhonorowana najważniejszymi nagrodami muzycznymi na świecie: Grammy, BritAwards, IvorNovelloAwards. Jej wielkie przeboje, takie jak: AllAround The World, czy znana z kinowego mega-hitu, filmu The Bodyguard piosenka Change – to kanon światowej muzyki pop. Do historii przeszedł też znakomity duet Lisy Stansfield z George’m Michaelem i muzykami Queenpodczas koncertu The FreddieMercuryTribute Concert na stadionie Wembley w Londynie. W sierpniu tego roku ukazało się nowe DVD koncertowe artystki Live In Manchester, które jest zapisem koncertu z zeszłorocznej trasy i daje przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w Toruniu.

W nowopowstającej sali nie zabraknie także akcentów polskich. 16 grudnia na scenie pojawi się zespół Hey wraz z Katarzyną Nosowską. W Toruniu zespół zaprezentuje projekt HEY Unplugged. Na potrzeby tej wyjątkowej trasy skład zespołu został poszerzony o zaprzyjaźnionych muzyków, a znane rockowe utwory uzyskały akustyczne aranżacje.

7hey_570x170

Sala koncertowa na toruńskich Jordankach stanowić będzie nie tylko przestrzeń artystycznych działań. W budynku przy alei Solidarności 1-3 swój autorski tapas bar i winiarnię otworzy szef kuchni renomowanych restauracji hoteli Marriott, Sheraton i Zamku Królewskiego – Artur Moroz.