Wyjeżdżasz na Wszystkich Świętych? Policja radzi: zadbaj o bezpieczeństwo swojego mieszkania!

Zadbaj o bezpieczeństwo mieszkania na czas swojej nieobecności (fot. sxc.hu)

Zbliża się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. Dla wielu z nas to czas planowania dalszych wyjazdów w celu odwiedzenia grobów najbliższych. Może to odpowiedni moment, żeby dodatkowo sprawdzić, czy nie należy dodatkowo zabezpieczyć mieszkania przed niepowołanymi gośćmi?

– Przez najbliższe dni zwróćmy uwagę czy pod naszym blokiem nie zaparkował pojazd w którym długo siedzą zupełnie bez celu nieznane nam osoby – doradza Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy toruńskiej policji. – Postarajmy się spisać numer rejestracyjny i zapamiętać wygląd osób. Jeżeli coś nas zastanawia natychmiast dzwońmy na numery alarmowe 997 lub 112. Nawet, jeśli się pomylimy, nie grożą nam żadne konsekwencje. Dyżurny zawsze skieruje w to miejsce patrol, który wylegitymuje osoby. Nie będą już anonimowe. To może zniechęcić potencjalnych rabusiów.

Jeżeli widzimy nieznane nam osoby, które bez celu kręcą się po naszym osiedlu, przy bloku, w klatce schodowej, zapytajmy w czym im pomóc i starajmy się zapamiętać ich wygląd. Bez zbędnej zwłoki dzwońmy na numer 997 i 112. Nie pozostawiajmy tych osób anonimowymi.

– Opuszczając miejsce zamieszkania upewnijmy się, czy odpowiednio zabezpieczyliśmy je przed włamaniem – dodaje funkcjonariuszka. – Może to odpowiedni czas na skonsultowanie z fachowcem z pogotowia powłamaniowego czy nasz zamek działa prawidłowo lub czy posiada odpowiednie atesty. Może należy któryś z nich wymienić lub uzupełnić drzwi o nowy nabytek.

Fachowcy z pogotowia podpowiadają, że możemy na drzwiach wejściowych do mieszkania, na posiadanych już zamkach, montować rozety rozwierceniowe lub antywłamaniowe, które dodatkowo utrudniają zadanie złodziejom. Inwestycja posłuży nam na długie lata.

Przed wyjazdem pamiętajmy o pozamykaniu wszystkich okien. Bez względu na to czy mieszkamy na parterze czy też na ostatnim piętrze. Zamykajmy wszystkie okna i drzwi balkonowe, które również możemy wyposażyć w klamki z zamkami, bądź montujmy dodatkowe zabezpieczenia na posiadane klamki. Na balkonach nie zostawiajmy naszych sprzętów, typu rowery, rolki, hulajnogi itp.

Pomyślmy, może nasze mieszkanie lub dom warto wyposażyć w rolety antywłamaniowe lub alarm akustyczny lub sms – owy.

Wartościowe dla siebie przedmioty sfotografujmy włącznie z numerami fabrycznymi, a ważne kosztowności, banknoty i dokumenty ukryjmy w wiadomych tylko sobie miejscach.

Potraktuj sąsiadów jako najlepszą osobową ochronę Twojego mienia. Niech wiedzą, od kiedy z pobliża Twojego domu nie powinny dochodzić żadne odgłosy. Każdy nienaturalny dźwięk przekłuje ich uwagę. Jeżeli ktoś pozostawi ulotki na Twojej wycieraczce lub w drzwiach, niech dobry sąsiad natychmiast je zabierze. Wkrótce Ty będziesz mógł odwdzięczyć się tym samym, gdy sąsiad będzie miał identyczną potrzebę wyjazdu.

– Jeśli mamy zaufanie do bliskich, poprośmy kogoś o opiekę nad mieszkaniem i zbieraniem ze skrzynki korespondencji. – dodaje rzeczniczka. – Puste mieszkanie nie służy bezpieczeństwu. Zadbajmy o to, abyśmy zastali je w takim stanie, w jakim je opuściliśmy.