Wyruszą „Śladami Wisły”

Fot. Wojciech Laskowski

Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” wraz z przyjaciółmi zapowiada cykl rejsów „Śladami Wisły”. Edukacja, rozrywka i promocja turystyki rzecznej – takie cele przyświecają organizatorom tego niecodziennego wydarzenia, którzy pragną w ten sposób uczcić trwający Rok Rzeki Wisły. Pierwszy z trzech zapowiadanych rejsów odbędzie się już 10 czerwca, kiedy to cztery łodzie pokonają trasę z Bobrownik do Zamku Dybów.

– Wydarzenie już od początku wzbudza wielkie emocje – zarówno wśród osób zainteresowanych historią swojego regionu, jak i całych rodzin pragnących aktywnie spędzić weekend – mówi Karolina Cielecka z Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. – Jedni i drudzy z pewnością odnajdą w tych rejsach to, czego szukają, a autorzy inicjatywy wierzą, że będą one okazją do zaprezentowania piękna wiślanych atrakcji w nowym świetle.

Zaraz po obejrzeniu zamku obronnego w Bobrownikach uczestnicy zajmą miejsca na historycznych łodziach typu bat wiślany. W trakcie trwającego około 8 godzin rejsu pokonają trasę wiodącą przez Nieszawę, Zieloną Kępę, Osiek, Złotorię i oczywiście Toruń, a podróż zakończą na zamku Jagiełły. W tym czasie śmiałkowie będą mieli sposobność kilkukrotnego zejścia na ląd, aby obejrzeć niezwykłe atrakcje regionu, które bliżej przedstawią biorący udział w rejsie przewodnicy.

Nie tylko wspaniałe okoliczności przyrody będą stanowiły atrakcję tego rejsu. Warto dodać, że łodziami sterować będą flisacy. Przedstawiciele tej niezwykłej grupy zawodowej, zajmującej się w dawnej Polsce spławem rzecznym, opowiedzą o flisaczej kulturze, obyczajach, a także swoim intrygującym rzemiośle.

Pierwsi chętni do spróbowania swych sił w tej niecodziennej podróży po Królowej Polskich Rzek pojawili się bardzo szybko i obecnie lista uczestników pierwszego rejsu jest już kompletna. Będzie jednak jeszcze szansa pływania po Wiśle w tych niezwykłych, historycznych łodziach. 29 lipca odbędą się krótkie rejsy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego w godzinach 12:00-19:00. Świetna okazja, aby zabrać rodziny i obejrzeć Stare Miasto z perspektywy Wisły.

– Dłuższe rejsy odbędą się niedługo później, bo już 5 sierpnia – informuje Karolina Cielecka. – Wówczas flisacy zabiorą ze sobą dwie grupy, które w godzinach 9:30-14:00 oraz 14:00-18:00 wyruszą z Zamku Dybów, przepłyną do Zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii, ujścia Drwęcy do Wisły, Chaty Rybackiej w Kaszczorku i powrócą do warowni Jagiełły. Dla uczestników rejsów 10 czerwca i 5 sierpnia przewidziano ognisko z poczęstunkiem na Zamku Dybów.

Udział w tych wyprawach jest bezpłatny. Na sierpniowy rejs będą obowiązywały zapisy, które rozpoczną się już 12 czerwca.