Wystartował Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Festiwal potrwa do wtorku. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia (fot. TFNiS)

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki wystartował. Od dziś będzie można zobaczyć liczne spektakle, przedstawienia operowe, opowieści o noblistach oraz pokazy chemiczne i fizyczne. W niedzielę w Baju Pomorskim chętni obejrzą spektakl na podstawie komedii „Gbur” Plauta, który przedstawi studencki teatr Perpetuum Mobile.

Na większość imprez trzeba się było wcześniej zapisać lub odebrać specjalne wejściówki, ale gapowicze, którzy o tym zapomnieli, mają jeszcze szansę na naukę i dobrą zabawę: wstęp na niektóre atrakcje jest wolny.

Już dziś, o godzinie 18.00, w Dworze Artusa, odbędzie się wykład inauguracyjny „Europa wczoraj, dziś i jutro”. W sobotę porozmawiają „O mózgu – najważniejszym narzędziu człowieka”

W niedzielę w Baju Pomorskim chętni obejrzą spektakl na podstawie komedii „Gbur” Plauta, który przedstawi studencki teatr Perpetuum Mobile. Na zakończenie festiwalu zaplanowano zaś przedstawienie operowe G. F. Händla „Xerxes” w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Podczas Festiwalu nie zabraknie także imprez plenerowych na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
W przygotowanie festiwalowych atrakcji włączyli się przebywający w Toruniu studenci Erasmusa – programu wymiany międzynarodowej. Będą m.in. częstować różnymi smakołykami ze swoich krajów, a na Rynku rozstawią mapę do zaznaczania miejsc odwiedzanych przez torunian.

Za darmo będzie można posłuchać także wykładów noblowskich. Profesorowie z toruńskiego uniwersytetu, podczas krótkich, 45-minutowych spotkań w przystępny sposób opowiedzą o laureatach i odkryciach, za które w ub.r. przyznano Nobla. Wszystkie wykłady odbędą się w Collegium Maximum na pl. Rapackiego.

Dla miłośników chemii odbędą się dwa pokazy – efektów świetlnych i specjalnych – zorganizowane przez chemików z UMK, przed budynkiem wydziału chemii. Atrakcje przygotowali też fizycy – wykłady z pokazami o astronomii i o dźwiękach.

Bez biletu będzie można uczestniczyć m.in. w symulacji rozprawy sądowej dot. zmiany płci, opowieści o historii broni palnej, w koncercie wiolonczelowym oraz wystawie o tajemnicach Całunu Turyńskiego.