Wystawa szklanych negatywów w Bibliotece UMK

Darowizna trafiła do zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie poddano ją konserwacji (fot. Anna Klugowska/UMK)

Biblioteka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowała kolekcję szklanych negatywów z okresu międzywojennego. Przedmioty znaleziono na terenie toruńskiej dzielnicy Podgórz. Trwa poszukiwanie osób, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu bohaterów fotografii.

77 szklanych negatywów Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w darze od Adama Karpy, mieszkańca kamienicy przy ul. Parkowej 10 w Toruniu, miłośnika historii Podgórza i kolekcjonera pamiątek związanych z tą dzielnicą. Skarb został znaleziony między warstwami sufitu podczas remontu budynku w 2011 r.

Kolekcja składa się z portretów pozowanych osób prywatnych i żołnierzy, grupowych i pojedynczych, wykonanych w plenerze lub atelier fotograficznym w latach 1920-1939. Trwają poszukiwania osób, które pomogą zidentyfikować bohaterów przedwojennych fotografii i samego autora przypadkiem odnalezionego zbioru.

Przed konserwacją klisze o różnych formatach zapakowane były w tekturowe pudełko. Z powodu złych warunków przechowywania były bardzo zanieczyszczone i uszkodzone mechanicznie oraz chemicznie.

W związku z tym, że osoby na zdjęciach są niezidentyfikowane organizatorzy wystawy zwracają się z prośbą do mieszkańców Torunia i regionu o przekazywanie wszelkich informacji i sugestii związanych ze sfotografowanymi przed laty osobami występującymi na zdjęciach, jak również tych dotyczących autorstwa szklanych negatywów.