Wystawa „Wielki Błękit” w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu

Twórcą "Żaglicy" jest Wojciech Sosnowski (fot. nadesłane)

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Wielki Błękit”. Odbędzie się ona w najbliższy piątek o godzinie 11.00 w sali wystawowej placówki przy ul. Dąbrowskiego 4.

– Na wystawie prezentowane są prace malowane na szkle, eksponaty ceramiczne oraz grafiki – opowiada Wiesława Budrowska, z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. – Autorami prac są osoby niepełnosprawne – uczestnicy zajęć dwóch ośrodków prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych: Świetlicy i Środowiskowego Domu Samopomocy.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” prowadzony jest obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman.

To placówka z ponad trzydziestoletnią tradycją. Bazując początkowo na wolontariacie studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK, stopniowo nabierała ona kształtu instytucjonalnego. Niezależnie jednak od formalnych uwarunkowań, zawsze jej celem było towarzyszenie osobom z niepełnosprawnością w ich drodze i stworzenie bezpiecznego miejsca, w którym w pełni będą mogły rozwinąć swoją osobowość.

Obecnie w ciągu roku Pracownia obejmuje codzienną opieką i terapią 37 osób z niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami psychicznymi. Organizuje także cyklicznie konkurs plastyczny dla ośrodków wsparcia w województwie kujawsko-pomorskim, w którym uczestniczy około 100 osób niepełnosprawnych.

Wstęp na piątkowy wernisaż jest wolny.

Ekspozycję można oglądać od 13 lutego do 6 marca 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Organizatorami wystawy są Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu i Środowiskowy Dom Samopomocy „Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych” Świetlica „Pracownia” Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman w Toruniu.