Wystawa World Press Photo od piątku w Centrum Sztuki Współczesnej

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek o godzinie 19.00 (fot. nadesłane)

W piątek, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, otworzona zostanie wystawa najlepszej światowej fotografii prasowej – World Press Photo. Zdjęcia obrazują najważniejsze wydarzenia 2013 roku.

Gościem wydarzenia będzie Kacper Kowalski, laureat konkursu w 2009 roku oraz zdobywca II nagrody w konkursie tegorocznym (kat. reportaż przyrodniczy).

– W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5754 fotografów z całego świata – mówi Katarzyna Toczko z toruńskiego CSW. – Międzynarodowe jury składające się z grupy czołowych specjalistów oceniało 98671 zdjęć. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach, takich jak: Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współczesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Wyniki zostały ogłoszone 14 lutego 2014 r.

Za najlepszą pracę, czyli Zdjęcie Roku, jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John’a Stanmeyer’a, przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti, unoszących w górę telefony komórkowe w celu uchwycenia taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Fotografia w subtelny sposób ukazuje problem, jakim we współczesnym świecie jest konieczność migracji.

WORLD PRESS PHOTO to najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej na świecie. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca następnego roku podróż po całym świecie. Wysoki poziom artystyczny konkursu przyciąga nie tylko środowisko dziennikarzy i artystów, ale również osoby na co dzień nie związane z fotografią.

WORLD PRESS PHOTO 2014
24.01 – 13.02.2015
otwarcie wystawy: 23 stycznia, godz. 19.00