Wystawa „Zakłady pracy Torunia w medalierstwie”

Dla wielu zwiedzających wystawa będzie osobistym wspomnieniem nieistniejących już zakładów, w których pracowali (fot. nadesłane)

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza w czwartek, 9 kwietnia 2015 r. o godz. 16.00, do sali wystawowej Biblioteki przy ul. Dąbrowskiego 4 na wernisaż wystawy medali toruńskich zakładów pracy. Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Tadeusza Wańskiego. Wystawa czynna będzie do 23 kwietnia. Wstęp na nią jest wolny.

– Na wystawie zaprezentowane zostaną medale toruńskich zakładów pracy, takich jak Apator, Elana i Mentor – relacjonuje Wiesława Budrowska, z Wydziału Informacyjno-Bibliograficzny Biblioteki pedagogicznej w Toruniu. – Wśród nich są medale: wyróżniające, pamiątkowe, rocznicowe i sportowe, pogrupowane w ośmiu działach. Eksponaty wykonane są różnymi technikami, najczęściej wytworzone metodą wytrawiania w mosiądzu. Nie brak jednak medali odlewanych oraz bitych, w tym także w Mennicy Państwowej.

Dla wielu zwiedzających wystawa będzie osobistym wspomnieniem nieistniejących już zakładów, w których pracowali, natomiast dla innych przyczynkiem do poznania gospodarczej historii miasta.

– To kolejna wystawa medalierstwa tego kolekcjonera prezentowana w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu – zaznacza Budrowska. – W 2010 roku  pokazywane były medale szkół i uczelni Torunia.