XIX Toruński Festiwal Książki

Festiwal to okazja do zapoznania z książką od strony praktycznej

Od 4 do 9 października trwa XIX Toruński Festiwal Książki. Jest to największa coroczna impreza literacka w naszym mieście. Wezmą w niej udział pisarze, scenarzyści i osoby związane z poezją.

Festiwal to okazja do zapoznania z książką od strony praktycznej. W tej dziedzinie przoduje Dom Muz, który przygotował szereg warsztatów dla starszych i młodszych. Na początek dla dorosłych warsztaty scrapbookingowe (to sztuka ręcznego ozdabiania). Uczestnicy stworzą piękne zakładki do książek.

Dla dzieci placówka przygotowała warsztaty komiksowe nawiązujące do twórczości Fredry i Tuwima i warsztaty teatralno-plastyczne poświęcone mitom, nie tylko tym literackim. Połączeniem warsztatów plastycznych i spotkania autorskiego będzie impreza „Na gady nie ma rady” z udziałem Izy Niewiadomskiej-Labiak

Podczas spotkań literackich, festiwal gościć będzie m.in Wojciecha Tochmana, Eustachego Rylskiego oraz Mariusza Czubaja. Do Torunia przyjedzie także Dasso Saldivar, biograf Gabriela Garcii Marqueza.

Najważniejszym gościem festiwalu będzie Eustachy Rylski, znakomity prozaik, dramaturg i scenarzysta. Twórca jest laureatem tegorocznej Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Jego najnowsza powieść „Obok Julii” została znakomicie przyjęta przez krytykę i publiczność.

Uzupełnieniem programu festiwalu będzie koncert poetycko – szantowy w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej (jedyna biletowana impreza festiwalu) oraz wystawa exlibrisów Krzysztofa Marka Bąka, Rajmunda Aszkowskiego i Marka Głowackiego.

Koordynatorem Toruńskiego Festiwalu Książki jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia. Imprezy odbywają się w Domu Muz, Dworze Artusa, Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Okręgowym, hotelu Bulwar i Klubie Muzycznym Mocart.