XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” zakończony! [wyniki]

(Fot: nadesłane)

Zakończył się XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu. Wydarzenie organizowane było przez Teatr Baj Pomorski, w dniach 2-10 października 2015 r.

Spektaklom wystawianym na scenie toruńskiego teatru bacznie przyglądali się jurorzy, m.in. jury dziecięce i Jury Związku Artystów Scen Polskich.

W ramach festiwalu, w kat. przedstawienia dla dzieci, zaprezentowało się dziewięć zespołów teatralnych: z Polski, Ukrainy, Holandii oraz Rosji.

Szczurołap, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” (Katowice, Polska),

Koło Fortuny, Lviv Theater „And people and puppets” (Lwów, Ukraina),

Rydygier, Mój przyjaciel wampir, Zdrojowy Teatr Animacji (Jelenia Góra, Polska),

Motyle , Compania TPO (Prato, Włochy),

Gdzie jest Lailonia?, Teatr Pinokio (Łódź, Polska),

Czarodziejski flet, Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław, Polska),

Alicja, grupa de Stilte (Breda, Holandia),

Gobo. Cyfrowy słownik, Teatr Akhe (Sankt Petersburg, Rosja),

A niech to gęś kopnie!, Teatr Animacji (Poznań, Polska),

Jury dziecięce XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w składzie: Maja Marjańska, Zuzanna Kochanowska, Pola Korecka, Kacper Kuszaj oraz Jakub Dunajski, pod opieką Bogumiły Przeperskiej przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wysokości 5000 zł dla najlepszego przedstawienia dla dzieci spektaklowi „A niech to Gęś kopnie!” w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania.

Jury Związku Artystów Scen Polskich, w skład którego wchodzili: Henryka Korzycka, Maria Przybylska, Anna Katarzyna Chudek, Antoni Słociński i Joanna Śliwińska, Nagrodę Aktorską im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji, przyznawanej przez ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcję Teatrów Lalkowych, w postaci nagrody finansowej w wysokości 1.000zł oraz statuetki autorstwa Tadeusza Makowskiego wręczyło aktorom Teatru Animacji z Poznania. Wyróżnienie przyznane zostało artystom za mistrzowską kreację zespołową– „Wielość, która jest jednością”, którą ukazali w spektaklu „A niech to gęś kopnie”.

Trzecie Jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w składzie: Tomasz Mościcki, Anita Nowak, Bożena Sawicka oraz Krzysztof Sielicki pod przewodnictwem Janusza R. Kowalczyka przyznało następujące nagrody:

Nagroda za najlepszą rolę męską,

ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, trafiła do rąk Mateusza Smacznego za rolę Filozofaw przedstawieniu „Jaśniepanienka”Białostockiego Teatru Lalek.

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą,

ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, trafiła do Całego Zespołu Teatru Animacji w Poznaniuza role w spektaklu „A niech to Gęś kopnie”

Nagrodę za muzykę,

ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, zdobył Bogdan Szczepański za muzykę do przedstawienia „Jaśniepanienka” Białostockiego Teatru Lalek.

Nagroda za scenografię

, ufundowana przez Prezydenta Miasta Torunia, przyznana została Julii Skuratovejza scenografię do przedstawienia „Szczurołap” Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicachoraz „A niech to Gęś kopnie”Teatru Animacji w Poznaniu

Nagroda za reżyserię,

ufundowaną przez firmę EDF Toruń S.A. trafiła do rąk Marka Zakostelecky’ego za reżyserię przedstawienia „Czarodziejski flet”Wrocławskiego Teatru Lalek

GRAND PRIX XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA,

nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia, otrzymało przedstawienie „Mistrz i Małgorzata” Teatro Tatro – Słowacja

Wyróżnienia

przyznano zespołowi Compagnia TPO Włochy za umiejętne zaproszenie najmłodszej publiczności do współtworzenia widowiska „Motyle”, Marcie Burej, za rolę Bianki w spektaklu „Białe małżeństwo” Teatru Maska w Rzeszowie oraz Ewie Mrówczyńskiej, za rolę Pauliny w spektaklu „Białe małżeństwo” Teatru Maska w Rzeszowie.

Gratulujemy!