Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Za wejście na koncert w PRL-u oddałby najcenniejszą płytę. Dziś w jego zbiorze znajdziemy białe kruki
Marcin Tokarz 12 października, 2013, 12:39 Aktualności
leszek koma 5
Podczas koncertu Genesis Leszek Kobielak razem z przyjaciółmi założyli koszulki własnej roboty z tablo zespołu (fot. Adam Zakrzewski)

Na co dzień zarządza firmą ubezpieczeniową KOMA, ale fajrant obnaża jego drugie oblicze. Leszek Kobielak ubiera wtedy skórzaną kurtkę i rusza na spotkanie z kolejną muzyczną gwiazdą. Zakręcony jak winylowa płyta, najwierniejszy fan Genesis czerpie z życia pełnymi garściami. Choć siwy włos ozdobił już całą jego głowę, duchem to wciąż młody wilk, który karmi się rockową wirtuozerią.

W kieszeniach brakowało grosza, a do bydgoskiego amfiteatru 31 lipca 1978 roku przyjechał angielski Slade. Od rodziców dostał tylko na dojazd i powrót. Liczył, że uda mu się wślizgnąć na koncert na lewo. ZOMO-wcy szczelnie obstawiający wszystkie wejścia ostudzili jego zapał. To nie mogło się tak skończyć.

– Już myślałem, że cały koncert spędzę nasłuchując zza płotu – opowiada 54-letni dziś Leszek Kobielak. – Choć był wysoki, razem z kolegą wspięliśmy się na niego z nadzieją, że nikt nas nie zauważy. Nagle usłyszeliśmy szczekające psy pilnujących. Całe szczęście ZOMO-wcy przymknęli oko na ten wybryk i uspokoili zwierzęta. Gdy wbiegliśmy na koronę amfiteatru, Dave Hill akurat robił jedno ze swoich efektownych wejść. Ciarki mam aż do teraz.

Żelazna kurtyna i cenzura skutecznie blokowały swobodną wędrówkę muzyki po polskim gruncie. Podziwianie jakichkolwiek występów było rzadkością. Leszek Kobielak dokładnie pamięta swój koncertowy pierwszy raz.

– W bydgoskim Empiku wystąpiło trio składające się z John’a Portera, Marka Jackowskiego i Kory…- urywa rozmarzony Leszek Kobielak. – Zrobiła na nas piorunujące wrażenie. Miała włosy spięte w warkocz, a ubrana była w tunikę z węgierskimi akcentami ludowymi. Podczas występu na muzyków rzucano, rewolucyjne wtedy, przeźrocza. To były czasy jeszcze sprzed powstania Maanamu.

W dźwięku gustuje całe jego otoczenie. Sam młodość spędził grając na gitarze i śpiewając w zespole założonym z braćmi i kolegą. Jego ojciec, teść, a później syn Marcin, grali na skrzypcach. Z kolei córka Monika jest wokalistką toruńskiego Paraliż Bandu i prowadzi chór w parafii Ojców Paulinów na toruńskim Rubinkowie. Natomiast jej mąż, Michał Rybka, jest absolwentem Bydgoskiej Akademii Muzycznej i członkiem zespołu DE-TONACJA. Zamiłowanie do muzyki przejawia również 6 letnia wnuczka Wiktoria, która rozpoczyna swoją przygodę w Szkole Muzycznej w Toruniu. Wiernymi towarzyszami muzycznych kampanii Leszka Kobielaka są: Jarosław Majewski, wspólnik z firmy KOMA oraz Andrzej Grabowski, mentor toruńskich miłośników rocka.

Razem lub osobno, w zależności czy żona pozwoliła, a biurko nie przykuło w pracy, od wielu lat uczestniczą w najważniejszych wydarzeniach muzycznych w kraju. Liczne tego dowody wiszą w ramkach na ścianie zaraz za wejściem do siedziby biznesu pana Leszka. W jego kolekcji można znaleźć bilety m. in. z koncertów: Nightwish i The Police z 2008 r., Genesis z 2008 i 2010 r., Pink Floyd z 2009 r., Rammstein i Sting z 2010 r. W tym roku miał okazję zobaczyć jak gra: Bon Jovi, Depeche Mode i Paul McCartney. Wszystkie te wydarzenia były wyjątkowe z jednego prostego powodu.

– Są odskocznią od codziennej stresującej pracy – tłumaczy wielbiciel rocka, a zarazem założyciel Agencji Ubezpieczeniowej KOMA. – Pokazują zupełnie inny świat, pełen pasji i emocji.

Gdy wyjazd pod scenę nie jest możliwy, muzyczny nałóg zaspakaja kilkaset płyt, każda czeka na swoją kolej na odtworzenie. Mimo obecności na półkach pozycji autorstwa rozmaitych światowych legend, naczelne miejsce zajmuje cała dyskografia Genesis.

– Moje serce bije w rytmie ich utworu: „Follow you. Follow me.” – zdradza wieloletni miłośnik brytyjskiego zespołu.

Mimo niskiej dostępności zagranicznych płyt w PRL-u, panu Leszkowi udało się zdobyć winyl grupy Genesis albumu: …And Then There Were Three… z 1978 roku, który to wręcz zarzynał na swoim adapterze. Później sprzedał gitarę i swoją kolekcję „krążków”, w tym wyżej wspomniany album. Dziś znowu jest jego posiadaczem. Stało się to dzięki Andrzejowi Grabowskiemu, który postanowił sprezentować identyczną płytę, którą posiadał w swoim bogatym zbiorze.

Każdy fan muzyki ma piosenkę prowadzącą go przez życie. Dla Leszka Kobielaka jest to „Thank you for the music” szwedzkiej grupy ABBA.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także