Za zakupy próbowali zapłacić przywłaszczoną kartą bankomatową

Nastolatkowie trafili w ręce policji podczas drugiej transakcji (fot. Adam Zakrzewski)

Policjanci z komisariatu na toruńskim Rubinkowie zatrzymali dwóch nastolatków, którzy w jednym z centrów handlowych próbowali zapłacić za zakupy cudzą kartą bankomatową. Chwilę wcześniej ów przedmiot zgubiła jedna z mieszkanek Torunia. Za swój czyn 17-latkowie odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

– O całym zdarzeniu poinformowała dyżurnego policji obsługa sklepu mieszczącego się w centrum handlowym przy ul. Olsztyńskiej – relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej w Toruniu. – Dyżurny natychmiast wysłał tam mundurowych, którzy przejęli od pracowników ochrony dwóch 17-latków.

Jak karta znalazła się w posiadaniu nastolatków? Jak udało się ustalić policji, 17-latkowie przywłaszczyli ją sobie ze sklepowej lady, na której leżała. W lokalu zrobili od razu zakupy, płacąc za nie metodą zbliżeniową.

– W międzyczasie właścicielka spostrzegła, że nie ma przy sobie karty płatniczej – dodaje rzeczniczka. – Podejrzewając, że ją zgubiła, szybko ją zastrzegła. W tym czasie 17-latkowie dotarli już do centrum handlowego, gdzie chcieli zapłacić za kolejne zakupy. Podczas transakcji wyszło na jaw, że karta jest zablokowana. Nastolatkowie  trafili prosto do policyjne celi.

Dzisiaj obydwoje usłyszeli trzy zarzuty. Jeden z nich dotyczył udanej transakcji w sklepie, w którym znaleźli kartę, drugi dotyczył usiłowania dokonania przestępstwa w centrum handlowym, trzeci przywłaszczenia karty. W obydwu przypadkach 17-latkowie wykorzystali mechanizm pozwalający na płacenie kartą metodą zbliżeniową (bez podawania kodu PIN).  Teraz grozi im do 10 lat więzienia.