Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zabrała mu ziemię i wybudowała na niej mur. Właściciel walczy od kilku lat o sprawiedliwość
Łukasz Piecyk 26 lipca, 2014, 10:08 Aktualności
szarszewski 002 piec
Krzysztof Szarszewski bezradnie rozkłada ręce pod murem, który Ewa Górecka wybudowała na jego działce (fot. Łukasz Piecyk)

Gdyby Latający Cyrk Monty Pythona szukał inspiracji, świetny materiał zapewniłby komikom Krzysztof Szarszewski. Mieszkanka Bydgoszczy zajęła część jego działki, wyburzyła budynek mieszkalny, a bydgoska prokuratura umorzyła postępowanie. Absurd trwa już pięć lat.

W 2009 roku Ewa Górecka chciała kupić część działki w bydgoskim Łęgnowie. Właścicielem ziemi jest Krzysztof Szarszewski, mieszkaniec Torunia. Jego sąsiadce chodziło o powiększenie ogrodu i wyburzenie tamtejszego budynku. Jak zaplanowała, tak zrobiła. Wszystko jednak bez umowy, zgody właściciela i nadzoru budowlanego.

– Rzadko tam bywam – wyjaśnia właściciel. – Zadzwonił do mnie inny sąsiad z pytaniem, za ile sprzedałem działkę. Oniemiałem. Była jedna rozmowa na ten temat z panią Ewą, ale do żadnych ustaleń nie doszło.

Kobieta twierdzi natomiast, że właściciel pozwolił jej na rozbiórkę, więc wprowadziła swoje plany w życie po roku od pierwszego spotkania. Adwokat pokrzywdzonego skierował więc sprawę do prokuratury. Kobieta była bardzo zdziwiona wezwaniem do zapłaty odszkodowania.

– Pan Szarszewski widział, jak postępowały prace i nie miał żadnych uwag – zeznawała trzy lata temu. – Zawarłam z nim bowiem ustną umowę. Kilka razy prosiłam o sfinalizowanie transakcji, ale jemu nigdy nie pasowało, bo albo był zagranicą, albo nie miał czasu.

Zupełnie inaczej widzi to Krzysztof Szarszewski. Po pierwsze, na rozbiórkę potrzebne jest zezwolenia nadzoru budowlanego.

– Wszystkie czynności związane z nieruchomościami muszą mieć moc aktów notarialnych pod rygorem nieważności, a Prokuratura Bydgoszcz-Południe dwukrotnie bez uzasadnienia umarzała śledztwo w sprawie zaboru gruntu, zniszczenia mienia i przywłaszczenia materiałów – dodaje właściciel spornej działki. – Kolejne kuriozum polega na tym, iż dalej płacę podatek za nieistniejący dom. Urzędnicy w bydgoskim ratuszu natychmiast zagrozili karami, gdy im powiedziałem, że budynek nie istnieje. A pani prokurator nie widzi w tym nic nadzwyczajnego! Widać normalność taka… bydgoska! To typowa już indolencja urzędnicza i surrealistyczna mordęga prawna. Zażalenia na postanowienia, odrzucenie zażalenia na przywrócenie terminu na zażalenia, mylenie adresów przez prokuraturę, co uniemożliwiało złożenie kolejnych zażaleń. Zastanawiające jest też permanentne niestawianie się Ewy Góreckiej na rozprawy. To tragikomedia i kabaret. Nie ma „prokuratura” w Polsce w ostatnio najlepszej prasy.

Gdy zawitaliśmy do Bydgoszczy, zastaliśmy tylko rodzinę Góreckiej.

– Co to był za budynek? – mówił nam ojciec Ewy Góreckiej. – Jakaś rudera i tyle. Co ten facet w ogóle wymyśla za bzdury. Jak ustalili, tak moja córka zrobiła.

Zapytaliśmy o pozwolenie na rozbiórkę czy dokument potwierdzający ustalenia. Niestety w tej sprawie rodzina Ewy Góreckiej nie miała nić do dodania. Do samej zainteresowanej nie udało się dodzwonić.

– Ktoś zabiera mi własność i burzy dom mieszkalny, a ja stoję bezradnie w obliczu prawa pod murem, który wybudowano na moim terenie – dodaje rozgoryczony mieszkaniec Torunia. – Zza niego dobiegają pikantne uwagi tatusia i synka rzeczonej pani. Co więcej, w murze zrobiono bramę na moją posiadłość, przez którą wyrzucane są śmieci. Gdy bezdomna staruszka bułkę w hipermarkecie zjadła z głodu albo ktoś zaparkował krzywo samochód to prokuratury prężąc muskuły, wszczynają postępowanie długie i kosztowne na koszt podatników w imieniu RP.

Prok. Joanna Pawełczak-Słaby, która prowadziła postępowanie, nie chciała skomentować sprawy, odsyłając nas do rzecznika prokuratury.

– Prokurator sprowadza rzecz do tego, że roszczenia, jakie przysługują poszkodowanemu, mają charakter cywilno-prawny – wyjaśnia Włodzimierz Marszałkowski, zastępca prokuratora rejonowego Bydgoszcz-Południe. – Nikt nie twierdzi, że jeżeli Ewa Górecka wzięła coś nie swojego, to jej się to należy. Dla oceny postępowania karnego musimy udowodnić złą wolę kobiety.

Prokuratura motywuje swoją decyzję tym, że Ewa Górecka została wprowadzona w błąd, co potwierdza pozwana oraz jej rodzice, którzy rzekomo byli obecni przy ustaleniach.

– Jej rodziny nie było przy tej rozmowie – kontruje Szarszewski. – Była tylko ona oraz ja ze świadkiem – obcą osobą.

Subsydiarny akt oskarżenia, który wpłynął do sądu rejonowego w Bydgoszczy, również nie znalazł poparcia przed obliczem Temidy. Jednak dwa dni po naszej wizycie w prokuraturze decyzję sądu rejonowego zakwestionowała wyższa instancja, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy, do czego natychmiast przychyliła się prokuratura.

– Pani prokurator trzy razy odmówiła mi spotkania, mimo że specjalnie w tej sprawie jeździłem do Bydgoszczy – dodaje Szarszewski. – Raz nawet uciekła ze swego gabinetu, pozostawiając mnie w nim samego! Jakiż sens rozmawiać z pokrzywdzonym, do którego obrony praw i dóbr instytucja ta jest powołana i opłacana? Ciekawe czy rzeczona prokurator daje też wiarę gwałcicielowi, gdy ten tyko zezna, iż ofiara pozwoliła na gwałt? Zabrali ci ziemię? Zburzyli dom, gościu? Cóż, i tak bywa w Bydgoszczu…

Do sprawy wrócimy.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także