W piątek spójrz w niebo! Częściowe zaćmienie Słońca widoczne będzie także w Toruniu

W Toruniu kulminacja zjawiska nastąpi o godzinie 10.54 (fot. Adam Zakrzewski)

W piątek, 20 marca, w całej Polsce będzie miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Maksimum zjawiska nastąpi około godziny 10.50. W Toruniu Księżyc zasłoni Słońce w 70 % – nastąpi to o godzinie 10.54.

Od ostatniego częściowego zaćmienia Słońca widocznego z Polski minęły cztery lata, a następne tak spektakularne wydarzenie będzie miało miejsce dopiero w 2026 roku.

Na terytorium naszego kraju będziemy mogli obserwować tylko częściowe zaćmienie. W tym samym czasie, całkowite będzie widoczne z Wysp Owczych, arktycznego archipelagu Svalbard oraz z Morza Norweskiego. Z Polski takie zjawisko będzie widoczne dopiero w 2075 roku.

Dlaczego występuje zjawisko zaćmienia Słońca?

Średnica Słońca jest 400 razy większa niż średnica Księżyca, jednak ten znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce. Dzięki temu dochodzi do nasunięcia się planet na siebie, powodując przysłonięcie Słońca.

W Polsce o godz. 9.49 tarcza Księżyca zacznie nasuwać się na tarczę Słońca. Oba obiekty będą się wówczas znajdować około 30 stopni nad horyzontem, a więc nie bardzo wysoko. Intensywne obserwacje warto prowadzić pomiędzy godz. 10.40 a 11.10. Koniec spektaklu nastąpi w Polsce około godz. 12.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Zaćmienia nie wolno obserwować nieosłoniętymi oczami. Można do tego zastosować specjalną folię ochronną – folię mylarową Baadera ND5, dostępną w specjalistycznych sklepach fotograficznych lub sklepach z teleskopami. Można to także robić przez teleskopy słoneczne, a także specjalne okulary, wyposażone w filtry podobne do tych w teleskopie. W ostateczności do oglądania Słońca można użyć ciemnego szkła spawalniczego o parametrach DIN 10 – DIN 12.

Do bezpośrednich obserwacji Słońca podczas zaćmienia nie wolno używać:

  • okularów przeciwsłonecznych
  • kliszy fotograficznych
  • zdjęć rentgenowskich
  • płyt CD
  • okopconego szkła