Zaćwierkali w parku

Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia mają okazję do uczestnictwa w nietypowych warsztatach (fot. Małgorzata Replińska)

„Ćwirki, Dzióbki i Wikłaczki” to tytuł odbywających się w Toruniu warsztatów o „ptasiej” tematyce. Fundacja You Have It zaprosiła młodych i dojrzałych mieszkańców miasta na ich kolejną odsłonę.

– Trwające warsztaty organizowane są w okolicach Parku i Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu i dotyczą dźwięków wydawanych przez ptaki – informuje Dagmara Pochyła, wiceprzewodnicząca fundacji You Have It. – Dowiadujemy się, czemu one służą i w jaki sposób można je naśladować. Pomocne są przygotowane specjalnie na to spotkanie nagrania.

Pierwsza część warsztatów odbyła się w terenie – w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, po którym oprowadził uczestników Rafał Paprocki, ornitolog i pasjonat ptaków. Lornetki i lunety pozwoliły bliżej przyjrzeć się codziennemu życiu latających stworzeń.

Warsztaty drugie, czyli praca z dźwiękiem, zostały podzielone na dwie części. Pierwsza poświęcona była odgłosom, które każdy może wydać za pomocą aparatu mowy. Podczas drugiej odsłony uczestnicy zajęć konstruowali instrumenty dęte, takie jak gwizdki i piszczałki, za pomocą których odzwierciedlili ptasią mowę.

– Jesteśmy już po dwóch pierwszych warsztatach, które odbyły się w plenerze – Bloki tematyczne nazwaliśmy „Dzióbki” i „Ćwirki” – dodaje współorganizatorka wydarzeń. – Czekamy na trzeci – „Wikłaczki”, który zainspirowany został ptasią architekturą. Przez kilka dni będziemy się spotykać, aby podczas wspólnego budowania gniazda, móc się zintegrować. Podczas prac, korzystając ze zdobytej wiedzy, używać będziemy materiałów naturalnych, z których faktycznie powstają ptasie domy.

A wszystko to stanie przed Domem Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. Trzeci cykl spotkań rozpoczął się 21 kwietnia i trwać będzie cztery dni. Spotkanie podsumowujące działania w ramach warsztatów zaplanowano na 28 maja.

– Zainteresowanie poprzednimi blokami tematycznymi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – podsumowuje przedstawicielka fundacji. – Dzięki wspólnej pracy i zabawie młodszego i starszego pokolenia, każdy miał okazję do wymiany swoich spostrzeżeń, a przede wszystkim do bliższego kontaktu z otaczającą nas przyrodą. Bo w mieście żyją nie tylko wróble i gołębie. Mamy całą paletę niesamowitych ptaków.