Zaczytany Toruń

Park przy ulicy Poznańskiej w czasie ostatnich dni wakacji zamienił się w czytelnię pod chmurką. (fot. FreeImages.com/ricardo vasquez)

Mieszkańcy naszego miasta uwielbiają dobrą książkę. W ostatnim czasie udowodnili to dwukrotnie – podczas akcji „Czytanie na trawie” zorganizowanej przez bibliotekarzy z Filii nr 4 Książnicy Kopernikańskiej na Podgórzu oraz podczas Narodowego Czytania „Quo vadis”, w którym udział wzięli m.in. aktorzy Teatru Muzycznego.

Park przy ulicy Poznańskiej w czasie ostatnich dni wakacji zamienił się w czytelnię pod chmurką. Od 16 do 19 sierpnia każdy mógł skorzystać z nietypowej oferty. Przy trzech stolikach ustawionych w parku przechodnie mieli do dyspozycji zarówno literaturę poważną, jak i popularne thrillery i romanse, a także codzienną prasę.

Akcja została organizowana we współpracy ze stowarzyszeniem Nasz Podgórz i zostanie powtórzona w czasie święta Podgórza w niedzielę 18 września.

Parkowa czytelnia przy ulicy Poznańskiej 52 czynna jest w godzinach pracy podgórskiej biblioteki.

Toruń nie zapomniał też o dorocznym Narodowym Czytaniu, które miało miejsce 3 września. Tym razem Teatr Muzyczny zaprosił mieszkańców do wspólnej lektury „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Imprezę, która odbyła się w budynku Baja Pomorskiego, uroczyście otworzył marszałek województwa Piotr Całbecki.

– Po raz kolejny w Teatrze Muzycznym głośno czytaliśmy klasyki polskiej literatury – mówi Anna Jasińska. – Wśród osób biorących udział w akcji znaleźli się aktorzy związani z Teatrem, m.in. Dariusz Bereski i Damian Droszcz, a także przedsiębiorcy i zaprzyjaźnieni ludzie kultury, wśród nich profesor Wiesław Smużny.

Obie imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem – chociaż więc z badań wynika, że 63% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku ani jednej książki, w Toruniu chyba nie jest aż tak źle.