Zaginiony dron odnaleziony! [Aktualizacja]

Drony wykorzystywane były np. w Afganistanie (fot. Adam Zakrzewski)

Jak informuje portal tvn24.pl na podtoruńskim poligonie zgubił się rozpoznawczy dron – samolot bezzałogowy, wykorzystywany do namierzania przeciwnika. Maszyna ma niecałe 4 metry rozpiętości skrzydeł i prawie 2 metry długości. Jego waga to 11 kg.

Dron wykorzystywany był na poligonie przez artylerzystów z 23. pułku w Bolesławcu/ Przekazywał operatorowi obraz za pomocą kamery. Urządzenie najczęściej wykorzystywane jest do namierzenia odpowiedniego celu. Wartość straconego drona może wynieść nawet 100 tys. złotych.

Jak dowiedział się portal, dron odleciał w kierunku południowo-zachodnim. Aparat był na gwarancji, szuka go wojsko i producent.

[Aktualizacja]

Odnalazł się dron, który zaginął na toruńskim poligonie – informację tę potwierdził podpułkownik Artur Goławski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Goławski nie chciał ujawnić jednak miejsca znalezienia sprzętu. Maszyna Maszyna jest w dobrym stanie, ale zostanie teraz poddana ocenie specjalistów. Nie wiadomo na razie, czy będzie jeszcze nadawała się do użytku.