Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zagrajcie w najstarszą grę świata razem z mieszkańcem Torunia
Michał Ciechowski 19 maja, 2014, 20:22 Aktualności Blokowisko
goo 004 piec
Dominik Blek marzy, aby gra w go stała się popularna w całym mieście (fot. Łukasz Piecyk)

Jedna z nich za twórcę gry uznaje chińskiego cesarza Shun panującego w latach 2255 – 2205 p.n.e., który w grze go pragnął zobrazować walkę dobra ze złem, by w ten sposób udzielić lekcji etyki i moralności swemu synowi. Inna zaś mówi, iż zasady gry go stworzył wasal cesarza Chiech imieniem Wu. Jeszcze inna, że ta starochińska gra planszowa nieraz uratowała ludzi z opresji.

Mimo prostoty reguł go to skomplikowana rozrywka – nawet dla komputerów. Celem jej jest otoczenie własnymi kamieniami jak największego terytorium na początkowo pustej planszy. Inicjatorem gry w naszym powiecie jest Dominik Blek – nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej w Złotorii. Od kilku miesięcy możemy go spotkać także w Klubie Gry Go na toruńskim Rubinkowie.

– Wspólna chęć gry oraz nauka innych pchnęła mnie i moich znajomych do stworzenia w Toruniu miejsca, w którym mieszkańcy usłyszą o tej planszówce – mówi anglista. – Chcieliśmy być najlepszymi graczami na świecie. Zapał do tego już minął, ale pasja do gry nadal silnie płonie. Widzę w tym dużą zasługę moich uczniów.

Blek, pracując w szkole podstawowej, swoją pasją zaraził najmłodszych mieszkańców regionu. Dzięki jego staraniom uczniowie z powodzeniem startują w zawodach i odnoszą sukcesy. Miłość do gry idzie u nich w parze z ciężką pracą. Początki bywały trudne. Jak mówi sam Dominik Blek, gdy pyta podopiecznych, co im się w tym podoba, odpowiadają, że to jest po prostu fajne.

– Gra go jest formą zabawy – dodaje. – Wystarczy pokazać, że coś jest fajne i dzieci od razu chcą to robić. W zachęcaniu do gry pomaga też legenda oraz anime „Hikaru no Go”, które polecam wszystkim moim wychowankom.

Gra się kamieniami, które układa się na planszy. W Korei popularne jest granie pionkami o tym samym kolorze. Jedne są przeźroczyste, a drugie wypełnione. Najważniejszy jest jednak fakt, że dwie osoby siadają przed sobą i mogą rozpocząć niemy dialog.

– W Korei na Uniwersytecie Myongji jest nawet kierunek studiów związany z go, zwany tam „Baduk” – opowiada Dominik Blek. – Gram w tę grę już 12 lat i wyniosłem z niej wiele życiowych nauk: „Chciwość nie popłaca.”, „Nic nie jest ani dobre ani złe.”, „Trzeba dobrze wybierać i planować swoje walki.” Istnieją legendy o partiach, które przepowiadały tragedię i dobrobyt, jednak nauka z nich płynąca jest jedna – grajcie w go, a będziecie dobrze wybierać.

Jednym z takich dobrych wyborów było założenie w Toruniu Klubu Gry Go. Jak zapowiada jego inicjator, po wakacjach zamierza pokazać grę szerszej publiczności. W mieście pojawią się plakaty promujące go, a w szkołach odbędą się pokazy. Oprócz tego w planach organizatora są także publiczne rozgrywki w tę starochińską grę.

Dominik Blek zdradza, że do rozpromowania gry w Toruniu pozytywnie nastroiła go dyrektorka Klubu Jantar, która po jednej grze powiedziała, że „cały Toruń zaczyna grać w go!” .

– To takie moje marzenie i pragnę je zrealizować – dodaje Blek.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także