Zakończyły się mistrzostwa Polski w akrobacji szybowcowej. Zobacz zdjęcia Torunia z lotu ptaka

Tegoroczna impreza zgromadziła rekordową liczbę uczestników (fot. sxc.hu)

Michał Andrzejewski z Aeroklubu Warszawskiego zwyciężył w Toruniu w klasie Advanced mistrzostw Polski w akrobacji szybowcowej. Triumfatorem międzynarodowych zawodów w klasie Unlimited został Jerzy Makula.

Tegoroczna impreza zgromadziła rekordową liczbę uczestników. O zwycięstwo walczyło łącznie 26 pilotów, 17 w klasie Advanced i dziewięciu w Unlimited. W tej drugiej nie przeprowadzono jednak mistrzostw Polski, gdyż do udziału zgłosiło się tylko czterech zawodników z kraju. Zgodnie z przepisami, musiało ich być co najmniej pięciu. Rywalizacja była jednak zacięta, bo przystąpili do niej także utytułowani piloci z Japonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

W rywalizacji przeszkadzała tylko pogoda

Pierwszego dnia mistrzostw wiał zbyt silny wiatr i nie odbyła się żadna konkurencja. Później było już nieco lepiej i ostatecznie udało się rozegrać wszystkie zaplanowane loty w ramach mistrzostw Polski w klasie Advanced.

Zwycięzcą został Michał Andrzejewski z Aeroklubu Warszawskiego. Najlepiej wykonał program obowiązkowy i był drugi w programie dowolnym, co pozwoliło mu ostatecznie na triumf w Toruniu. Drugie miejsce w zajął Sławomir Talowski (Aeroklub Częstochowski), a trzecia była Katarzyna Żmudzińska (Aeroklub Poznański).

W klasie Unlimited z międzynarodowego grona zawodników, którzy walczyli nad toruńskim lotniskiem najlepszy okazał się siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula (Aeroklub Rybnicki). Drugi był Kaji Tomonari z Japonii, a trzeci Maciej Pospieszyński (Aeroklub Warszawski).

fot. Łukasz Piecyk