Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zamówienie tabletek na poronienie zajęło nam kilkanaście minut. Oferowany nam specyfik zabił już kilka kobiet
Michał Ciechowski 7 lipca, 2014, 10:45 Aktualności
okładka4
Przy okazji zamówienia otrzymaliśmy kilka „fachowych” porad

W polskich gabinetach ginekologicznych strach powiedzieć: aborcja. Kobiety na własną rękę poszukują więc rozwiązań, a tych w Internecie jest mnóstwo. Przerwać ciążę można bez trudu, podziemie aborcyjne działa na najlepsze. Nawiązujemy kontakt.

„Potrzebuję pomocy. Czy to prawda, że mogę u pana kupić tabletki?” – podszywamy się pod klientkę, pisząc sms do jednej z osób (rzekomo lekarza) oferujących błyskawiczne rozwiązanie problemów z ciążą. Na odpowiedź nie musimy czekać zbyt długo. Nadeszła już po minucie. Krótkie „tak” upewniło nas, że trafiliśmy do odpowiedniego człowieka.

„Jak mogłabym je odebrać i jaka jest ich cena? Przeczytałam, że jest pan lekarzem. Czy w razie czego, mogłabym liczyć na pana pomoc?” – kolejne pytania stawiamy odważniej. Odpisuje nam „doktor Adam”, reklamujący się jako ginekolog. Jednak na szczegółowe pytanie z zakresu medycyny już nie potrafi odpowiedzieć. Twierdzi, że zna rozwiązanie problemów opisywanych przez nas w sms-ach. To tabletka RU-486.

– RU-486, czyli mifepriston, a jeszcze prościej tabletkę poronną, można kupić na czarnym rynku – informuje Karolina Więckiewicz, prawnik w Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. – Sprzedaż środków niedopuszczonych do obrotu jest przestępstwem, ale nie jest wcale rzadkością. Poza tym w polskim prawie zastosowanie tabletki poronnej kwalifikowane jest jako aborcja i jest zabronione.

W Federacji dowiadujemy się, że środki poronne zabijają nie tylko dziecko. Powodują mocne krwawienia z dróg rodnych kobiety i niszczą błony śluzowe. Pigułka RU-486 reklamowana na całym świecie jako całkowicie bezpieczny sposób przerwania ciąży, spowodowała śmierć kilkunastu kobiet.

Przesyłka dotrze na czas

„Przesyłka może dotrzeć do pani w ciągu 24 godzin. Koszt to 350 złotych. Tak, jestem doktorem. Zawsze postaram się pomóc” – krótkie, lecz konkretne odpowiedzi na nasze pytania, nie wydają się wiarygodne. Próbujemy odnaleźć „doktora Adama” w Internecie. Podany na stronie internetowej numer jest prywatny i nie widnieje w żadnym spisie lekarzy ginekologów.

W Internecie znaleźliśmy kilkanaście ogłoszeń oferujących tabletki poronne. „Doktorów Adamów” może być więc więcej. Jaka jest skala proponowanych przez nich usług, nie sposób określić. Wszelkie dane są tylko szacunkowe i opierają się na założeniach, a nie statystykach.

– W wyniku nieskuteczności działania pigułki wczesnoporonnej dochodzi do urodzeń ciężko upośledzonych dzieci – mówi Katarzyna Urban z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – RU – 486 może uszkodzić także kobiece narządy rodne, przekreślając możliwość zajścia w kolejną ciąże.

„Oferuję konsultację medyczną indywidualną dla każdej osoby. Zamawiając tabletki otrzymujesz fachową poradę i pomoc w trakcie i po zastosowaniu Każda pacjentka traktowana jest przeze mnie podmiotowo. Odpowiem na wszelkie pytania, doradzę i dostarczę tabletki” – taka informacja widnieje na stronie, na której mężczyzna wystawił swoją ofertę. O dostarczeniu tabletek osobiście nie ma mowy. Mężczyzna kontaktuje się tylko za pomocą krótkich wiadomości.

Na tropie podziemia

W Polsce legalnych aborcji dokonano w ubiegłym roku ponad 800. Podziemie aborcyjne jednak nie próżnuje. Według fundacji prokobiecych zajmujących się takimi przypadkami, nielegalnie takich zabiegów mogło się w tym roku odbyć nawet kilka tysięcy.

– Polki, tak samo, jak kobiety w innych państwach europejskich, powinny mieć prawo do przerwania ciąży – mówi Anna Dryjańska, z fundacji Feminoteka, jedna z najbardziej aktywnych polskich feministek. – Oczywiście, to prawo powinno iść w komplecie z rzetelną i naukową edukacją seksualną i szerokim dostępem do antykoncepcji. W Internecie można znaleźć serwisy godne zaufania, które oferują tabletki poronne. Kobiety decydujące się na przerwanie ciąży często są w złej sytuacji finansowej, nie są gotowe na kolejne dziecko lub po prostu – nie chcą być matkami. Polki powinny mieć prawo do aborcji, wykonywanej pod opieką lekarza ginekologa w ramach NFZ. Kobieta jest człowiekiem, więc musi mieć prawo do podejmowania decyzji, które zaważą na jej dalszym życiu. Dla kobiet, które nie chcą być w ciąży, aborcja często jest wybawieniem. Jej zakaz nie likwiduje przerywania ciąży tylko sprawia, że staje się ona niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Tymczasem obrońcy życia poczętego nie podzielają opinii głoszonych przez środowiska feministyczne. Ich zdaniem wszystko co związane jest z aborcją powinno być ścigane i karane. Wśród Polek, które nie zdążyły zażyć tabletki poronnej, coraz częstszym sposobem na rozwiązanie problemu niechcianej ciąży, jest „turystyka aborcyjna”. Wyjazd do Czech, gdzie bez trudu można dokonać takiego zabiegu, jest w zasięgu ręki. A liczba ogłoszeń internetowych także nie pozostawia złudzeń, że skala tej migracji nie jest mała.

– Należy walczyć o każde życie od momentu poczęcia – mówi ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. – Ucieczka w aborcję jest totalnym nieporozumieniem. Każdy z nas ma prawo do błędu, ale do jednego zła, nie należy dodawać drugiego. Nie przyjmując macierzyńskiej odpowiedzialności, nie można uciekać w grzech zabójstwa. Matka, która nie chce swojego dziecka, ma prawo oddać je do „okna życia”. Tam, bezkolizyjnie, ma możliwość zrzeknięcia się praw do nowonarodzonej istoty. Formalne współdziałanie w przerywaniu ciąży stanowi poważne wykroczenie.

Zdobycie pigułek na poronienie nie jest w naszym kraju wielkim problemem. Skoro przez telefon może je zamówić dziennikarz, to samo zrobić może każdy. Kobieta, mężczyzna, a nawet policjant.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także