Zatrzymani ws. pobicia studenta Erasmusa

Do zdarzenia doszło w piątek, 17 czerwca (fot. Łukasz Piecyk)

Toruńscy kryminalni zatrzymali dwie osoby związane z pobiciem studentów programu Erasmus. Wkrótce 21-letni mężczyzna i jego o rok starszy kolega zostaną przesłuchani. Jeżeli usłyszą zarzuty związane z przestępstwem o podłożu  narodowościowym może im grozić do 5 lat więzienia.

W miniony piątek  (17.06) nad ranem około 4:00 w okolicy ul. Mickiewicza a Sienkiewicza doszło do starcia dwóch grup mężczyzn z czego jedna z nich składała się z obcokrajowców.

– W wyniku tego zdarzenia 22-letni obcokrajowiec trafił do szpitala – relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Dopiero po uzyskaniu zgody lekarza  można było wykonać czynności z jego udziałem. Po jego przesłuchaniu i kolejnych osób uczestniczących w tym zdarzeniu, już następnego dnia doszło do zatrzymania przez kryminalnych dwóch mężczyzn.

Zatrzymani to 21 i 22- letni mieszkańcy Torunia. Młodszy z nich w przeszłości był karany m.in. za przestępstwa narkotykowe i zniszczenie mienia.  Materiał zebrany przez kryminalnych został przekazany do oceny Prokuraturze Toruń Centrum Zachód.

– Prokurator nadzorujący zakwalifikował tę sprawę jako zdarzenie mające podłoże narodowościowe i wszczął śledztwo – dodaje podinsp. Dąbrowska. – Wczoraj pokrzywdzony obcokrajowiec opuścił szpital i uczestniczył w kolejnych czynnościach procesowych.
Jeszcze dziś obaj zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury. Może im grozić do 5 lat więzienia. Policjanci pracują na tą sprawą bezustannie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Komunikat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:

„Władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyrażają głębokie ubolewanie z powodu incydentu, który w zeszły piątek miał miejsce w naszym mieście. W bójce ulicznej turecki student przebywający na naszym Uniwersytecie w ramach programu Erasmus doznał ciężkich obrażeń. Pragniemy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, żeby wzmocnić bezpieczeństwo naszych zagranicznych studentów. Wyrażamy nadzieję, że zdarzenie to nie wpłynie na dotychczasowy wizerunek naszego Uniwersytetu i naszego Miasta jako miejsc otwartych na inne języki i kultury, tolerancyjnych i gościnnych” – głosi komunikat podpisany w poniedziałek przez rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna.