Zatrzymani za próbę wyłudzenia kredytu

Jeden z mężczyzn złożył w sklepie oświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu i zatrudnieniu w jednej z firm Handlowo Usługowych w Złotopolu (fot. policja)

Do 12 lat pozbawienia wolności grozi trzem mężczyznom, zatrzymanym przez toruńskich policjantów w związku z próbą wyłudzenia kredytu.

Wczoraj policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Toruniu doprowadzili do Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód  dwóch z  trzech zatrzymanych mężczyzn, którym udaremnili wyłudzenie kredytu. W stosunku do  39- i  49- latka prokurator  zastosował środek zapobiegawczy i oddał ich pod policyjny dozór. Jego decyzją teraz obaj podejrzani, dwa razy w tygodniu  będą musieli zgłaszać się na komisariatach.

Przypomnijmy:

W środę, 26 sierpnia policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą toruńskiej komendy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy próbowali wyłudzić kredyt w jednym ze sklepów RTV i AGD przy ul. Lelewela.

–  Jeden z mężczyzn złożył w sklepie oświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu i zatrudnieniu w jednej z firm Handlowo Usługowych w Złotopolu – relacjonuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że nigdy nie był pracownikiem tej firmy. W ten sposób chciał wyłudzić udzielenie kredytu w celu zakupu laptopa wartego kilka tysięcy złotych.

Funkcjonariusze przypuszczali, że mężczyzna nie działał sam. Podczas prowadzonych czynności wyszło na jaw, że mężczyzna miał dwóch wspólników, którzy namówili go do popełnienia czynu zakazanego i dostarczyli informacji potrzebnych do uzyskania kredytu.

Już w dniu zatrzymania  jeden z oszustów z ust śledczych usłyszał zarzut, że działając wspólnie i w porozumieniu z dwoma kolejnymi zatrzymanymi usiłował wyłudzić kredyt. W czwartek kolejni dwaj usłyszeli zarzut o identycznej treści.

– Zatrzymani to 39-latek bez stałego adresu zamieszkania,  44-latek bez stałego adresu zamieszkania, oraz 49-latek pochodzący z Gdańska – dodaje rzeczniczka. – Najmłodszy i najstarszy z nich  około tygodnia temu wynajęli pokój w Toruniu na osiedlu Koniuchy. Ci sami w przeszłości byli karani za podobne przestępstwa. Zakłady karne opuścili zaledwie kilka miesięcy temu i znów powrócili do przestępczej aktywności. To oznacza, że  ostatniego czynu dokonali w warunkach tzw. recydywy.

Teraz może im grozić nawet do 12 lat więzienia. 44- latek  musi się liczyć się z karą nawet  8 lat pozbawienia wolności.