Zawód: dziennikarz 60+

Fundacja „Kult Kultury” oraz szkoła twórczego pisania „Maszyna do Pisania” organizują III już edycję warsztatów dziennikarskich dla seniorów. Lubisz pisać, ale nie jesteś pewien swoich umiejętności? Zawsze marzyłeś, by opublikować coś pod własnym nazwiskiem? To twoja szansa.

Pierwsza edycja warsztatów dziennikarskich dla seniorów odbyła się dwa lata temu. Od razu towarzyszyło jej duże zainteresowanie. Tematem tamtych zajęć była „Historia dziesięciu ulic”. Uczestnicy po odbyciu cyklu zajęć dziennikarskich stworzyli z felietonów i reportaży, które napisali, własną gazetę. Drugie, ubiegłoroczne zajęcia przebiegały pod hasłem: „Stan wojenny”. I również cieszyły się ogromną popularnością. W tym roku organizatorzy wybrali tytuł: „Kałamarz – wspomnienia ze szkoły”. Tegoroczna edycja, jak zapewniają pomysłodawcy, także przyciągnie wielu chętnych.

Skąd pomysł na organizację tak nietypowej imprezy?

– Ideą, jaka przyświeca nam od początku, jest zaktywizowanie ludzi starszych – mówi pomysłodawczyni warsztatów Magdalena Kostrzewska. – Bardzo cieszymy się, mając świadomość, że potrafimy seniorom wypełnić czas. Raduje nas to tym bardziej, że często są to osoby, które znacznie przekraczają 60 lat: mieliśmy już uczestnika, który skończył osiemdziesiątkę. Ludzie w tym wieku mają mnóstwo wolnego czasu, ale często brakuje im pomysłu, jak go sensownie spożytkować. Po to właśnie są te warsztaty.

Uczestnicy w czasie czterech spotkań będą poznawać podstawowe formy dziennikarskie: notatkę prasową, felieton, wywiad. Wykładowcą będzie pisarz Robert Małecki, autor kryminału „Najgorsze dopiero nadejdzie”.

– W tym roku skoncentrujemy się na najważniejszych aspektach dziennikarskiego słowa pisanego – mówi Małecki. – Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się z technikami pisarskimi używanymi na co dzień przez zawodowych dziennikarzy, a następnie spróbują swoich sił w tej materii. Owocem wspólnych wysiłków będzie, jak co roku, wspólnie wydana gazeta w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Zadbamy, by ukazała się na grubszym papierze i była kolportowana w najważniejszych ośrodkach kultury w naszym mieście: Dworze Artusa, Książnicy Miejskiej, filiach bibliotecznych. Część rozdamy mieszkańcom Torunia na Starówce.

Na warsztaty złożą się cztery sesje w terminach: 19 maja, 2 czerwca, 9 czerwca, 1 lipca. Miejsce spotkań: Centrum Kultury Dwór Artusa przy Rynku Staromiejskim 6. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej fundacja@kultkultury.pl.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.