Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zawodnicy ćwiczący jiu-jitsu wiedzą, jak wykorzystać siłę przeciwnika przeciwko niemu. Brutalność wypleniono ze sportowej walki
Tomasz Więcławski 18 grudnia, 2013, 13:58 Sport i rekreacja
jujitsu 7
Dariusz Huczuk jest trenerm sztuk walki od dwudziestu lat. Wychował medalistów międzynarodowych imprez (fot. Adam Zakrzewski)

Zdania odnośnie korzeni jiu-jitsu są podzielone. Niektórzy odnajdują je w Indiach. Inni wskazują Japonię, gdzie, bezsprzecznie, ta sztuka walki się rozwinęła. Każdy wojownik musi z uporem dążyć do celu. Charakter jest często ważniejszy niż warunki fizyczne. W Toruniu jest sporo amatorów tej dyscypliny sportu.

– Odmian jiu-jitsu i formuł, w których walczą zawodnicy, jest klika – mówi Dariusz Huczuk, trener w klubie Ju-Jitsu „Bushi” Toruń, posiadacz 3 dana w tej sztuce walki i 2 w judo. – Brazylijska odmiana tego sportu, powszechnie spotykana na zawodach, charakteryzuje się dużą ilością technik parterowych, dźwigni i sposobów poddań. W klasycznej odmianie jest więcej „stójki”, walki w dystansie, obaleń i rzutów.

Judo, które jest elementem brazylijskiego jiu-jitsu, w klubie „Bushi” ćwiczą już dzieci nieumiejące jeszcze chodzić.

– Prowadzimy taką grupę – mówi Dariusz Huczuk. – Nie ma tam stałej liczby osób, ale rodzice chętnie przyprowadzają maluszki.
Szczególnie, jak ktoś w rodzinie zasmakował już sztuk czy sportów walki. Malutkie dzieci głównie turlają się po podłodze. Przez zabawę oswajają się jednak z treningiem i aktywnością ruchową. Rodzice też często włączają się w ruch fizyczny.

Nie o kondycję i tężyznę fizyczną jedynie chodzi. Jak każda azjatycka sztuka walki, tak i jiu-jitsu, kładzie duży nacisk na samorozwój.

– Trzeba być niezwykle upartym i cierpliwym, żeby się czegoś nauczyć – wskazuje trener z dwudziestoletnim stażem. – Zwycięstwa w zawodach są ważne, bo nikt nie staje do sportowej rywalizacji, żeby przegrać. Nie mniej ważne jest jednak pokonywanie własnych słabości i ograniczeń. Znajomość swojego ciała i jego reakcji, to klucz do umiejętnego posługiwania się wytrenowanymi technikami.

Zawodnicy z Torunia jeżdżą na turnieje w całej Polsce. Zdarzają się również sukcesy międzynarodowe.

– Trenowałem kilka lat temu chłopaka, który zdobył medal mistrzostw Europy i zajął piąte miejsce na mistrzostwach świata – wskazuje Dariusz Huczuk. – Chłop był bardzo charakterystyczny. Ważył z 200 kilogramów. Teraz mieszka w Norwegii. Z tego co wiem, dalej związany jest ze sztukami walki.

Za ojca brazylijskiego jiu-jitsu uważa się Gastao Gracie. To on uczynił ze sztuki walki sposób na własne życie. Jako młodzian przeprowadził się z rodziną do Rio de Janeiro. Tam walczył sam i uczył tego innych. Na pojedynki zawsze wyzywał większych od siebie. W Brazylii otworzył pierwszą szkołę zwaną „Academia Gracie de Jiu-Jitsu”.

„Sztuka łagodności”, bo tak tłumaczy się japońską nazwę, wywodzi się z samoobrony. Najważniejsze jest bowiem, by nie dać się zaskoczyć i umieć odeprzeć atak.

– Nie mogę powiedzieć, że zawsze, gdy ktoś nas zaatakuje na ulicy, umiejętności, które zdobyliśmy na treningach, pomogą nam wyjść z opresji – dodaje trener jiu-jitsu. – Dużo zależy od tego, jak człowiek radzi sobie ze stresem. W czasie walki na zawodach wiadomo, kto jest przeciwnikiem. Gdy spacerujemy po Starym Mieście, nie mamy takiej wiedzy.

Obecny trener młodych adeptów sztuk walki sam również był zawodnikiem.

– Na poważnie skończyłem swoją karierę, o ile o czymś takim można mówić, dziesięć lat temu – opowiada Dariusz Huczuk. – Doznałem poważnej kontuzji. Próbowałem wrócić po dwóch latach do współzawodnictwa, ale po takiej przerwie nie jest to łatwe. Dużą frajdę mam jednak, gdy moi podopieczni zdobywają medale. Z każdego zawodnika jestem jednak dumny, bo wiem, że tu nie o miejsca chodzi.

Szkoleniowcy starają się wpoić zawodnikom od najmłodszych lat wartości, które pomogą im w dorosłym życiu. Charakter wykuwa się na sali treningowej. Jeżeli ktoś przychodzi na nią tylko po to, żeby się z kimś bić, nie ma czego szukać. Szacunek dla rywala jest tak samo ważny, jak ten do samego siebie. Przegrać można zawsze. Tak samo jak w życiu. Trzeba jednak wiedzieć, jak zmierzyć się z porażką. Bo zwycięzcą nie jest ten, kto nie upadł, ale ten, który się podniósł.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także