Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zdobią choinki w wielu domach. Można je jeść nawet kilkadziesiąt lat po upieczeniu, ale tylko wtedy, gdy są zrobione na bazie tradycyjnej receptury
Aleksandra Radzikowska 25 grudnia, 2013, 2:06 Aktualności
692530_13037530
Historia toruńskich pierników ma wielowiekową tradycję (fot. sxc.hu)

Wojna piernikowa trwała w najlepsze do XVI wieku. Bitwę toczyły głównie Norymberga i Toruń. Przeciwne obozy podsyłały do swoich konkurentów szpiegów, którzy próbowali uzyskać wiedzę o tajnych recepturach. Każdy z nich chronił przepisów, jak oka w głowie.

Żeby odnaleźć te informacje, uczestnicy „wojny piernikowej” wykazywali się niezwykłą kreatywnością i podstępkami.

Tajemna receptura

– Szpiedzy wyjeżdżający z Torunia uczyli się perfekcyjnie niemieckiego i jechali do Norymbergi – mówi Radosław Kożuszek, podróżnik i pasjonat pierników. – Podobnie było w przypadku Niemców. Często zmieniali nawet dane osobowe. Pod przykrywką terminowali u danego cukiermistrza. Później zaczynało się wielkie dochodzenie, kto jest tak naprawdę kim. Sprawdzano rodzinę, wysyłano listy i kurierów, a nawet robiono w tym celu fałszywe dokumenty. Wszystko po to, by poznać przepis konkurenta i tajemną recepturę, która przez wieki spędzała sen z powiek niejednemu cukiermistrzowi.

Rozejm ogłoszony został dopiero w 1556 roku. Od tamtego czasu wytwórcy z tych miast mogą korzystać ze swoich przepisów nawzajem. W wielu domach ich zapach nadal kojarzony jest ze świątecznymi przygotowaniami, a co pozostało ze starych receptur do dziś?

– Aromat i zioła, to jest niezmienne – mówi Radosław Kożuszek. – Stosuje się te same przyprawy, co kiedyś. Różnica polega na tym, że wiele wieków temu były o wiele droższe. Dziś są powszechne i tanie. Kanał Sueski znacznie ułatwił transport. Przed jego powstaniem przyprawy często wilgotniały lub psuły się podczas rejsów.

Pierniki na dziś

Pytanie, jak dziś zrobić prawdziwe pierniki, których aromat wypełni w czasie świąt nasze domy, jest ciągle aktualne.

– Gdybyśmy chcieli zrobić je na tegoroczną wieczerzę, to ciasto powinno być gotowe już rok temu – dodaje Radosław Kożuszek. – Według jednego z największych toruńskich cukierników, ciasto powinniśmy po zagnieceniu włożyć też do lodówki.

Dziś dodaje się do niego także kakao, by uzyskać charakterystyczny wygląd. Kiedy piernik „wynaleziono”, przyprawa nie przypływała jeszcze na statkach z Indii.

– Żeby dziś zrobić te „półprawdziwe”, potrzebujemy cukru i trochę wody – dodaje podróżnik. – Gdy cukier brązowieje i pojawia się pierwszy dymek oznacza to, że się „pali”. Wtedy powstaje skorupa, do której powinno się dolać wody. Gdy tę mieszaninę gotujemy, w powietrzu unosi się śliczny zapach palonych landrynek. Powinniśmy dodać wtedy nieco jesiennego, gorzkiego miodu. Wszystko podgrzać na małym ogniu i mieszając dodawać mąkę.

Rzadko kto wie także, że w większości receptur stałym składnikiem jest papryka. Każdy z wytwórców ma jednak swoje sposoby na uzyskanie idealnego smaku.

– Polacy nie mogą sobie w tej kwestii zbyt wiele przypisać, bo w zasadzie wszystkie miasta Hanzy, które trudniły się dalekomorskim handlem, miały coś na podobieństwo piernika – opowiada Radosław Kożuszek. – Znajdziemy je na świątecznych stołach także w Skandynawii, Holandii czy w Niemczech.

Katarzynki

Nie są już towarem luksusowym. Ich wygląd zależy od kreatywności twórcy lub życzeń klienta. Historia milczy o tym, kto wymyślił piernik w tym słynnym kształcie i dlaczego ma on tę nazwę. Istnieje jednak na ten temat wiele legend. W jednej z nich, piernik wymyślił młody, skromny czeladnik zakochany w pięknej Katarzynie – córce swojego piernikarskiego mistrza. Zrobił to dlatego, by zdobyć jej serce i uznanie przyszłego teścia. Inna wersja opowiada o Katarzynie, która ciasto ugniatała siadając na nim ze wszystkich stron. Pierwsza z nich jest jednak przez miłośników słodkości przytaczana dziś częściej.

Któż by zatem pomyślał, że mały, zwykły piernik, którego wielu z nas zawiesi niedługo na świątecznej choince, ma tak niezwykłą historię.

Polecamy rozmowy z Radosławem Kożuszkiem w Polskim Radiu PiK w Kuchni Pika.

W każdy poniedziałek o 14.45. Dostępne także na stronie www.radiopik.pl.

Przepis na pierniki Radosława Kożuszka na stronie www.podrozebezbiura.pl


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także