Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zespół MOOVE. Rock’n’roll mają w żyłach
Aleksandra Radzikowska 8 lutego, 2015, 23:32 Kultura i rozrywka
laoche lizard king zdjęcia 002 piecyk
MOOVE rozgrzewał już publiczność m.in.. przed koncertem Lao Che (fot. Łukasz Piecyk)

Zanim spotkali się po raz pierwszy, piosenki nagrywali przez Internet. Najpierw muzykę, potem wokal. Robili to na tyle skutecznie, że wystarczyło zaledwie kilka miesięcy, by młody toruński zespół zyskał uznanie w oczach pasjonatów dźwięków. Supporty przed takimi zespołami, jak Acid Drinkers i Lao Che – to nie przypadek.

Grupa powstała w grudniu 2013 roku, ale jej obecny skład wyklarował się pod koniec marca tego roku. MOOVE to energia, nad którą wspólnie panują. Są świadectwem tego, że w błędzie był każdy, kto choć przez chwilę pomyślał, że rock’n’roll znika z muzycznej mapy świata…

– Swoją publiczność chcemy przede wszystkim bawić – mówi Bart Kiciński, gitarzysta. – Poruszamy się w obrębie tego gatunku, bo właśnie w ten sposób chcemy komunikować się z ludźmi i wyrażać swoje emocje. To dla nas naturalne, innej muzyki nie odczuwamy tak intensywnie. Chcemy być autentyczni i uczciwi w swoim przekazie.

Twórczość MOOVE opiera się na osobowościach wszystkich członków. Jak sami twierdzą, to najlepszy soundtrack dla młodych ludzi i dla wszystkich, którzy się tacy czują. Dlatego „nowa fala rock’n’rolla” to chyba jedyne słuszne pojęcie określające ich muzykę, chociaż czuć w niej inspirację takimi zespołami, jak: The Beatles, The Rolling Stones, Kings Of Leon, Arctic Monkeys, The Black Keys czy The White Stripes. Wspominają też o Chucku Berry’m – pierwszym artyście „true rock’n’rollowym”, którego „Johnny B. Goode” grają na koncertach.

– Polacy też znają się na takiej muzyce – zapewnia Bart Kiciński. – Chucka po raz pierwszy nagrywali bracia Czyż, polscy emigranci, którzy założyli Chess Records. Doskonale widać, że ten gatunek to nie tylko Elvis Presley.

W ojczystym języku członkowie MOOVE śpiewać jednak nie chcą.

– Dobrego rock’n’rolla nie da się nagrać po polsku – przekonuje Michał Juszkiewicz, frontman zespołu. – Chcemy, żeby nasza muzyka była zrozumiana przez wszystkich. Przywiązujemy wagę do tekstu i gry słów, ale nie zapominamy o tym, że ważna jest także energia, przekaz podprogowy. Nasze piosenki mają zachęcać do dobrej zabawy i rozgrzewać zmysły.

Podczas koncertów nie dają swoim słuchaczom chwili wytchnienia. Gwarantują ekspresję i szalony taniec zmysłów. Bezpośrednie spotkania z publicznością są dla nich najważniejsze. Rock’n’roll to ich wybór. Nie ma w tym nawet odrobiny przesady, gdy mówią, że gatunek ten płynie w ich żyłach. Każda zagrana nuta i wyśpiewane słowo to szczera radość i satysfakcja. Czuć to na koncertach, widać w sposobie ich wypowiadania się o muzyce. Pozornie wymykające się kontroli widowisko i szalone tango emocji nie są przypadkowe. Są świadomi tego, jakie danie proponują publiczności.

– Zespół wykazuje wyjątkowe skupienie podczas grania – tak ocenił ich koncert Tomasz „Titus” Pukacki, basista i frontman Acid Drinkers. – Bardzo świeże brzmienie i dojrzałe kompozycje.

Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet członkowie zespołu są jak definicja dobrego rock’n’rolla. Charyzmatyczni, trochę nieprzewidywalni, ale zwyczajnie – bardzo dobrzy.

– Cieszę się, że są nastawieni na zawodowe granie – mówi Aleksandra Daniszewska, manager zespołu. – Dla nich wszystkich muzyka jest numerem jeden. Są utalentowani i piekielnie pracowici.

Miszmasz osobowości daje w tym wypadku koktajl wybuchowy. Czy taka jest definicja nowoczesnego rock’n’rolla? To każdy musi ocenić sam. Jedno jest pewne – ich muzyczne dania są naprawdę przemyślane. Zatem, smacznego!


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także