Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zespół Szkół nr 22 przy ul. Fałata może przestać istnieć od początku nowego roku szkolnego
Tomasz Więcławski 7 lutego, 2014, 17:00 Aktualności Interwencja Miasto
szkoła 14
Władze, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół nr 22 są zgodni. Razem będą bronić placówki przed likwidacją. Nauczyciele już raz przeżywali dramat, gdy przenoszono „odzieżówkę” z Jęczmięnnej (fot. Adam Zakrzewski)

Rozgoryczenie – to słowo najlepiej opisuje emocje, które odnajdujemy w placówce. Są ferie, ale nikt nie wyobraża sobie, żeby opuścić jakiekolwiek spotkanie związane z przyszłością szkoły. Rodzice mówią wprost, że ich pociechy traktowane są jak uczniowie gorszej kategorii. Dla wielu rodzin jest to miejsce szczególne. Pedagodzy pracują tu z nie najłatwiejszą młodzieżą. Znają potrzeby i charaktery swoich wychowanków, najczęściej pochodzących z bardzo biednych rodzin.

– Jestem zszokowana pomysłem, który urodził się w Urzędzie Miasta – mówi Mariola Magdzińska, dyrektor Zespołu Szkół nr 22 w Toruniu. – Wcześniej nie było o tym mowy. Dowiedziałam się o tym projekcie kilka dni przed rozpoczęciem ferii. Ostateczne decyzje mają zapaść na sesji Rady Miasta, która zaplanowana jest na 13 lutego. Zimowa przerwa kończy się 4 dni później. Jak mamy się bronić i działać?

Rodzice, nauczyciele i uczniowie są przerażeni. Cała dzielnica Torunia zostanie bez gimnazjum i szkoły średniej o profilu technicznym.

– Mówi się wiele o wyrównywaniu szans – mówi Wiesław Kociołek, przewodniczący Rady Rodziców. – W tym przypadku jest zupełnie odwrotnie. Chcą z Bydgoskiego zrobić „getto”, gdzie nie będzie niczego. Tu nie ma domków jednorodzinnych i nie mieszkają prezesi największych firm. Nie oznacza to jednak, że można nie liczyć się zupełnie z naszym zdaniem. Będziemy bronili miejsca, gdzie uczą się nasze dzieci.

Realna głodówka

Rodzice mówią o możliwej okupacji placówki albo strajku głodowym. Nie wyobrażają sobie, żeby młodzież miała zmieniać, po dwóch czy trzech latach nauki, szkołę na inną. Pytają się też wprost: na jaką? Uśmiechem przez łzy kwitują zapewnienia, że Gimnazjum nr 21 musi przyjąć wszystkich chętnych. Boją się, że ich podopieczni wybiorą prędzej wagary, niż zmianę szkoły.

– Nie ma w naszej szkole laureatów olimpiad – mówi wprost Anna Wódkowska, polonistka w placówce. – Nasi uczniowie robią jednak co mogą, żeby być coraz lepszymi. Powiedziałabym nawet, że czasem ponad swoje możliwości. Trzeba poświęcić im dużo uwagi, o co znacznie łatwiej w mniejszej placówce. Popłakałam się, jak przeczytałam wpis jednego z moich wychowanków na Facebooku. Napisał w nim, że nigdy nie spodziewał się, że będzie bronił swojej „budy”, ale teraz musi to zrobić.

Pomimo ferii na spotkanie z nami przychodzi kilkadziesiąt osób. Są uczniowie gimnazjum, technikum i szkoły zawodowej. Ich rodzice zwolnili się z pracy, żeby opowiedzieć o swoich obawach. Nauczyciele mają ferie, ale nikt nie myśli o odpoczynku. Gdzie będą pracowali od września?

Zwolnienia, oszczędności i dyslokacja

– W magistracie usłyszałam, że będą się starali, żeby zatrudnienie dla osób pracujących w naszej szkole się znalazło – mówi Mariola Magodzińska. – Starać się, a móc zrobić, to dwie inne sprawy. Nie ma wolnych etatów w placówkach w całym Toruniu. Doskonale wiemy, jakie są realia.

Oszczędności, na jakie mają się powoływać urzędnicy, wywołują rozgoryczenie wśród nauczycieli.

– Nie jesteśmy firmą, która ma przynosić zysk – oburza się Anna Wódkowska. – Jeżeli w systemie edukacji liczy się tylko rachunek ekonomiczny, to powinniśmy zamknąć wszystkie placówki. Nikt na szkolnictwie jeszcze nie zarobił. Dalekowzroczności władz miasta też nie widać, bo przecież za parę lat tendencja się odwróci i w wiek szkolny wejdą dzieci osób urodzonych na początku lat 80-tych, kiedy był wyż demograficzny. Wtedy będziemy szkoły budowali.

Skąd w ogóle pomysł likwidacji placówki na Bydgoskim Przedmieściu?

– Wykorzystanie obiektu w kolejnych latach ulegnie dalszemu zmniejszeniu – mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik Prezydenta Miasta Torunia. – Dalsze funkcjonowanie szkół z naborem na poziomie jednego oddziału jest niewskazane. Optymalne byłoby przeniesienie kształcenia zawodowego w zawodzie technik usług fryzjerskich oraz fryzjer do tego samego typu szkół funkcjonujących w Zespole Szkół Ekonomicznych, natomiast kształcenie gimnazjalistów – do Gimnazjum nr 21 przy ul. Morcinka. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie obiektu ZSE, uwalniając jednocześnie obiekt ZS nr 22 do wykorzystania na inne cele (np. alternatywne miejsce dyslokacji Zespołu Szkół nr 26).

Nauczyciele związani z Zespołem Szkół nr 22 przeżywają trudne chwile po raz kolejny.

– Pięć lat temu wyrzucono nas z poprzedniej siedziby „odzieżówki” przy ul. Jęczmiennej – mówi Anna Wódkowska. – Wtedy nie powiedzieliśmy ani słowa. Argumentowano, że budynek jest zabytkowy i nauka w nim może zagrażać dziedzictwu kulturalnemu. Proszę pójść i zobaczyć jak teraz wygląda. Podłoga przypomina jedne wielkie fale. Przez dziurę w dachu leje się woda, a zimą pękają kaloryfery, Tak miasto zaadoptowało „ważny” obiekt w centrum. Po pięciu latach funkcjonowania zespołu szkół w innym miejscu znów próbuje się wywrócić wszystko do góry nogami. Może dla pana prezydenta zmiana polega tylko na podłączeniu wody i siły do „ekonomika”, jak mówi. Dla nas to miejsce to coś znacznie więcej.

Do wyposażenia się nie dorzucali

Słowo „oszczędności” wywołuje poruszenie na sali.

– Miasto nie dokłada pieniędzy do wyposażenia sal w szkole fryzjerskiej – mówi dyrektor ZS nr 22. – Sami płacimy również za ogrzewanie. Rodziców naszych uczniów nie stać często na składki na podstawowe rzeczy. Wszyscy jednak pomagają jak mogą. Ktoś nie ma środków, to zawsze oferuje swoje ręce do pracy.

Szkoła przy ul. Fałata jest dla tamtego środowiska czymś więcej niż miejscem nauczania ich dzieci.

– Kto chce zajmować się naszymi problemami? – pyta retorycznie Agnieszka Wiśniewska, przewodnicząca Rady Rodziców. – Nasze dzieci czują się tu bezpiecznie. To hermetyczne środowisko. Wszyscy się tutaj znamy. Spotykamy się w sklepach i w niedzielę w kościele. Nauczyciele wiedzą, z jakimi problemami boryka się dana rodzina. U jednych brakuje na jedzenie, inni nie mają na wyjazdy dzieci na wycieczki klasowe. Wszyscy sobie jednak pomagamy. W stołówce zawsze czeka na młodzież obiad. Najłatwiej powiedzieć, że to patologiczne środowisko i odwrócić wzrok. A co z przyjaźniami, przyzwyczajeniami i ciągłością kształcenia? Przecież dzieci wielu z nas za rok zdają maturę albo egzaminy gimnazjalne.

Uczniowie stanęli murem za placówką. Przekazali radnym list i listy sprzeciwu wobec planów magistratu.

– Ta placówka nie jest duża, ale my – uczniowie – odbieramy to jako jej ogromny atut – pisze młodzież do radnych. – Tutaj nikt nie czuje się anonimowy, a dyrektor i nauczyciele, to nie osoby, które widujemy, ale ludzie znający nasze problemy. Oni uczestniczą w naszych sukcesach i porażkach. Prosimy! Pomóżcie nam uratować nasze miejsce, naszą małą ojczyznę.

O losie Zespołu Szkół nr 22 przy ul. Fałata radni mają decydować na kolejnej sesji. Zaplanowano ją na 13 lutego. Obrońcy szkoły planują złożyć wizytę w Urzędzie Miasta.

– Nie zostawimy tej sprawy, bo chodzi o los naszych dzieci – mówi Bożena Marciniak, sekretarz, członek Rady Szkoły. – Ciekawe czy prezydent nie reagowałby emocjonalnie, gdyby chodziło o jego posadę? Na Jordankach ma powstać sala koncertowa, buduje się halę sportową na Bema, a o koszcie otwarcia mostu nawet żal wspominać. Najłatwiej oszczędzać na przyszłości młodego pokolenia, bo ono jeszcze nie głosuje w wyborach. My jednak wiemy, jak ocenić tych, którzy chcą zamknąć placówkę.

Grono pedagogiczne śmieszy również pomysł przeniesienia w to miejsce szkoły specjalnej.

– Przecież środowisko szkolne się zna i nie da nam się wmówić, że czarne jest białe – mówi Anna Wódkowska. – Rozmawialiśmy z przedstawicielami tamtej placówki. Nikt nie pytał ich o zdanie w tej sprawie. Są przeciwni, bo potrzebują zupełnie innego obiektu. Zależy im na budynku jednokondygnacyjnym i bliskością basenu. Zrobi się jednak. Wybuduje się windy i po sprawie.

Wiele osób ledwo powstrzymuje łzy w czasie spotkania z nami,

– Pomóżcie nam – mówi Oliwia Chojnacka, uczennica III klasy technikum. – Nie wyobrażam sobie, że zdam maturę w „ekonomiku”. Sami zadbaliśmy o pracownie, gdzie uczymy się zawodu. Nikt nie pytał nas, jak można pomóc. Teraz wszystko można zmienić jednym głosowaniem?

Do sprawy będziemy wracać w kolejnych numerach „Tylko Toruń”.

Napisz do autora: t.wieclawski@tylkotorun.pl


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także