Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zlikwidują sześć połączeń kolejowych w regionie. Zastąpią je autobusy
Michał Ciechowski 17 sierpnia, 2014, 18:54 Aktualności
340
Na utrzymanie kolei rocznie województwo przeznacza 100 mln zł przy budżecie wynoszącym 900 mln zł.

Sześć połączeń kolejowych chcą zlikwidować władze województwa kujawsko-pomorskiego. Jak mówią eksperci, kilka tras powinno być obsługiwanych przez autobusy, a nie jak dotąd, przez pociągi.

Naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, którzy są autorami planu transportowego województwa kujawsko-pomorskiego, uznali, że nie opłaca się utrzymywanie mało uczęszczanych linii kolejowych. Ich zdaniem mieszkańcy niewiele stracą, jeśli zlikwidowane zostaną pociągi na trasie Bydgoszcz – Chełmża, Toruń – Lipno, Grudziądz – Gardeja, Grudziądz – Brodnica, Wierzchucin – Szlachta i Laskowice Pomorskie – Szlachta.

Pociągi na tych odcinkach kursować będą na pewno do 2020 roku. Później jednak połączenia mogą zostać zlikwidowane.

Wśród linii przewidzianych do zamknięcia znajdują się także te, które ostatnio gruntownie zmodernizowano (np. Bydgoszcz – Chełmża), jak i te, które zostały zaplanowane do przebudowy w przyjętej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Województwa do 2020 r. (Grudziądz – Brodnica, Grudziądz – Gardeja – Malbork i Toruń – Lipno).

Na utrzymanie kolei rocznie województwo przeznacza 100 mln zł przy budżecie wynoszącym 900 mln zł.

Mieszkańcy województwa mogą się zapoznać z całym dokumentem na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl. Znajduje się tam też formularz konsultacyjny, który po wypełnieniu uwagami można wysłać e-mailem na adres: infrastruktura@kujawsko-pomorskie.pl.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także