Zmarł badacz dziejów Torunia – Tadeusz Zakrzewski

W 2012 r. ukazała się książka "Karteczki własnego wyrobu. Listy Wisławy Szymborskiej do Tadeusza Zakrzewskiego" (fot. archiwum Toruń)

Tadeusz Zakrzewski – badacz dziejów Torunia, laureat medalu prezydenta Thorunium, zmarł 24 marca 2014 r. w wieku 91 lat. Był niestrudzonym badaczem dziejów Torunia, bibliofilem, kolekcjonerem dokumentów i sztuki, znawcą historii Podgórza.

Za długoletnią działalność na rzecz miasta w towarzystwach kulturalnych i naukowych oraz popularyzowanie wiedzy o Toruniu w grudniu 2002 r. otrzymał najwyższe odznaczenie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego – medal Thorunium.

Tadeusz Zakrzewski pochodził z rodziny zakorzenionej w Toruniu od wielu pokoleń. W 1950 r. ukończył prawo i ekonomię na UMK. Po studiach pracował w bydgoskiej „Samopomocy Chłopskiej”, a w 1970 r. przeniósł się do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Pracował tu aż do emerytury. W 1975 r. obronił doktorat z XIX-wiecznej historii Torunia. Jest autorem blisko 300 publikacji. Przez 20 lat redagował „Rocznik Toruński”. Spod jego pióra wyszły katalogi wystaw promujące i dokumentujące życie kulturalne Torunia oraz biogramy zasłużonych zamieszczone w „Toruńskim Słowniku Biograficznym”. Razem z Muzeum Okręgowym i Towarzystwem Miłośników Torunia zorganizował wiele wystaw prezentujących eksponaty ze swoich zbiorów, w których znajdują się unikatowe druki ulotne, zdjęcia i widokówki Torunia.

W 2012 r. ukazała się książka „Karteczki własnego wyrobu. Listy Wisławy Szymborskiej do Tadeusza Zakrzewskiego” w opracowaniu redakcyjnym Zefiryna Jędrzyńskiego, dokumentująca korespondencję torunianina z polską noblistką. Tutaj ŻYCIORYS Tadeusza Zakrzewskiego.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 29 marca 2014 r. (o godz. 13.00 Msza św. w kościele Chrystusa Króla, po nabożeństwie ceremonia na starym cmentarzu na Podgórzu).