Zmiana organizacji ruchu i jazdy komunikacji miejskiej w rejonie Starego Miasta

Zawieszone zostaje kursowanie linii tramwajowej nr 5 i nocnej 1N (fot. Adam Zakrzewski)

Nowa organizacja ruchu weszła w życie od 1 sierpnia w rejonie Wałów gen. Sikorskiego, ul. Uniwersyteckiej i Traugutta. Inaczej kursują także niektóre tramwaje i autobusy.

– Zmiany mają związek z realizacja unijnego Projektu BiT City – mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalmej UMT Marcin Kowallek. – Prace będą prowadzone etapami. Pierwszy potrwa od 1 sierpnia do 30 września 2014 r. i obejmie przebudowę ul. Wały Gen. Sikorskiego na odcinku od skrzyżowania z Aleją Solidarności do skrzyżowania z ul. Uniwersytecką.

Ruch tramwajowy przez ul. Wały Gen. Sikorskiego zostanie wstrzymany, natomiast ruch samochodowy zostanie skierowany na objazdy ulicami: al. Św. Jana Pawła II – Czerwona Droga – Odrodzenia – Dąbrowskiego – Wały gen. Sikorskiego.

Skrzyżowanie ul. Wały Gen. Sikorskiego oraz ul. Chełmińskiej będzie przejezdne tylko na tej relacji od początku września. Dodatkowo zostanie utrzymany dojazd do parkingu przy urzędzie miasta na ul. Wały Gen. Sikorskiego 8.

Na skrzyżowaniu ul. Wały Gen. Sikorskiego i Uniwersyteckiej zostanie zachowany jednokierunkowy przejazd od ul. Szumana w kierunku ul. Prostej oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.Przejście dla pieszych na wschodnim wlocie ul. Wały Gen. Sikorskiego zostanie przesunięte o 50 m w kierunku ul. Szumana.

Drugi etap to przebudowa torowiska tramwajowego w ulicy Traugutta. Potrwa od 5 sierpnia do 30 września 2014 r. Na czas robót ruch tramwajowy przez ul. Traugutta zostanie wstrzymany, natomiast ruch samochodowy zostanie utrzymany z jednoczesnym zwężeniem jezdni do jednego pasa w każdym kierunku. Wyjazd z ul. Waryńskiego będzie możliwy jedynie na prawoskręcie.

W tym etapie wybudowane zostaną tymczasowe rozjazdy na ulicach Traugutta oraz Szumana w celu umożliwienia przeprowadzenia ruchu tramwajowego na sąsiedni równoległy tor podczas realizacji kolejnych etapów. Prace potrwają dwa miesiące.

W czasie prowadzenia prac inaczej będą kursowały niektóre tramwaje i autobusy miejskie.

Tramwaje linii nr 1 kursować będą (w obu kierunkach) na zmienionej trasie:

UNIWERSYTET – Gagarina – Sienkiewicza – Kraszewskiego – Odrodzenia – Przy Kaszowniku – Warneńczyka – Kościuszki – Skłodowskiej-Curie – WSCHODNIA

Linia nr 51 (autobus za tramwaj) kursować będzie na trasie:
OLIMPIJSKA – Konstytucji 3 Maja – Ślaskiego – Szosa Lubicka – Lubicka – Traugutta – Warszawska –pl. św. Katarzyny – Szumana – Dąbrowskiego – pl. To-Mi-To – Grudziądzka – Szosa Chełmińska – ODRODZENIA

Zawieszone zostaje kursowanie linii tramwajowej nr 5 i nocnej 1N

Bilety:
jednorazowe skasowane w autobusach linii nr 51 zachowują ważność w tramwajach linii nr 1 na trasie Odrodzenia-Uniwersytet oraz tramwajach linii nr 2 na trasie Odrodzenia – Motoarena i tramwajach linii nr 3 na trasie pl. Teatralny – Reja i odwrotnie,

miesięczne oznaczone na linię nr 1 zachowują ważność w autobusach linii nr 51,

oznaczone na linię nr 5 zachowują ważność w autobusach linii nr 51 oraz tramwajach linii nr 2 na trasie Motoarena – Odrodzenia i w tramwajach linii nr 3 na trasie Plac Teatralny-Reja.

Autobusy linii nr 21, 30, 35 i 37 na pl. św. Katarzyny zatrzymywać się będą na przystanku linii nr 23 tj. przy X LO i pojadą ul. Dąbrowskiego. Przystanek końcowy i początkowy z ul. Uniwersyteckiej zostanie przeniesiony na ul. Dąbrowskiego w rejon Dworca Autobusowego.

Autobusy linii nr 31 w kierunku Wrzosów omijać będą przystanek „Pl.Tetralny” i od ul. Przy Kaszowniku pojadą ul. Odrodzenia i zatrzymywać się będą na przystanku przy ul. Odrodzenia.