Zmiany w budżecie Torunia na 2014 rok

Zmiany są związane ze zmniejszeniem dochodów i wydatków, a także deficytu budżetowego Torunia (fot. Adam Zakrzewski)

Oszczędności są powodem kolejnej nowelizacji budżetu Torunia na 2014 rok. Prace nad projektem rozpoczną się na pierwszej sesji roboczej w czwartek. Mimo finansowych zmian w obecnym budżecie, radni opracują również projekt wydatków na 2015 rok.

Zmiany są związane ze zmniejszeniem dochodów i wydatków, a także deficytu budżetowego Torunia.

– Dochody spadają o 37 mln zł, o 44 mln zł zmniejszają się wydatki – tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski. – W efekcie tego możemy na tym etapie ustalić deficyt zmniejszony o 7 mln zł: ze 119 do 112 mln zł.

Zmiany wynikają przede wszystkim z rozliczenia budowy nowego mostu. Początkowe zakładane koszta to 699 mln złotych, mimo skorygowania tej sumy do 693 mln złotych, rozliczenie pokazało jeszcze mniejszą kwotę. Dziś wiemy, że wynosi ona 652 mln złotych.
Budżet Torunia zasili unijna dotacja na budowę przeprawy z 327 do 467 mln złotych.

– 24 mln zł to wszystkie oszczędności tegorocznego budżetu miasta – mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska-Kacprowicz. – W tym 11 mln zł dotyczy mostu, a 13 mln zł innych zadań. Wśród innych zadań główną pozycją – 7,3 mln zł – są odsetki kredytów związane z udanym rokiem i korzystnymi stopami procentowymi.

Zmiany nastąpiły także w nieruchomościach. O 700 tys. zł. zmniejszył się podatek od nieruchomości. Niższe niż zakładano będą też wpływy ze sprzedaży nieruchomości komunalnych.

Miasto dołoży 3,1 mln zł do budowy drugiego etapu trasy średnicowej. Ma to związek z dużym, 50-proc. zaawansowaniem robót.
930 tys. zł otrzyma Miejska Przychodnia Specjalistyczna na zakup cyfrowego aparatu RTG. 2,8 mln zł więcej wydamy na edukację: 30 nowych etatów i dodatkowe 31 etatów w związku z zapotrzebowaniem na nauczanie indywidualne.