Znamy zwycięzców Startup Weekend Toruń [zdjęcia]

Młodzi startupowcy mogli skorzystać z pomocy mentorów (fot. Łukasz Piecyk)

54 godziny – tyle czasu w miniony weekend mieli uczestnicy Startup Weekend Toruń, by przekuć swój pomysł na biznes w działający internetowy startup. Udało się! W Toruniu działa o 15 internetowych projektów więcej. Niektóre z nich sędziowie obsypali nagrodami.

Startup Weekend Toruń to trzydniowe wydarzenie wspierane przez Google, które organizowane jest na całym świecie. W Toruniu tworzy je inkubator Smart Space. Uczestnicy Startup Weekend Toruń mogą na nim podzielić się swoim pomysłem na internetowy biznes i znaleźć ludzi, z którym go zrealizują.

W Startup Weekendach biorą udział graficy, programiści, przedsiębiorcy czy specjaliści od marketingu – słowem każdy, kto ma ochotę realizować swój projekt lub chce dołączyć się do czyjegoś zespołu. By dało się tak szybko przekuć pomysł w internetowy biznes, uczestnicy mogą liczyć na wsparcie. Przez trzy dni pomagają im mentorzy, czyli eksperci od marketingu, modeli biznesowych czy kwestii technologicznych. Każdy z nich służy im radą i dzieli się doświadczeniem.

Startup Weekend Toruń, poza tym że to świetna okazja, by przekuć pomysł w biznes, jest także konkursem. Ostatniego dnia wszystkie zespoły prezentują się przed sędziami, którzy wybierają najlepsze z nich.

– Tworzymy aplikację, która pomaga muzykom nagrywać wspólnie covery piosenek zdalnie. – mówi Emil Sienkiewicz, autor projektu Cover with Me – Muzycy chcieliby grać ze sobą, ale nie mogą, bo są w zbyt dużej odległości od siebie. Sam jestem muzykiem i wiem, że to duży problem. Dlatego postanowiłem znaleźć zespół, z którym wspólnie go rozwiążemy. Dzięki Startup Weekendowi udało się to zrobić!

Inne startupy, które powstały na tegorocznym Startup Weekend Toruń, to na przykład aplikacja, która ma pomóc przetrwać kataklizm (np. klęski żywiołowe) i powiadomić bliskich o zagrożeniu, mobilny laser tag na smartfony, czy system dla niepełnosprawnych, dzięki któremu mogą pisać na ekranach… oczami.

W tej edycji Startup Weekend Toruń nagrodzono 3 zespoły. Najlepszym zespołem sędziowie wybrali LeadCall – apllikację, która pozwala firmom zlecać zadania telemarketingowe indywidualnym osobom pracującym w domu.

Nagrodę za najlepszą finałową prezentację oraz najlepszym projektem zdaniem publiczności okazał się EyeCanType – narzędzie dla niepełnosprawnych, dzięki którym będą oni mogli pisać ruchem gałek ocznych.

Co dalej z projektami, które rozpoczęły się lub rozwinęły skrzydła na Startup Weekendzie? Wiele z nich odnosi potem globalny sukces. Torunianin Michał Wojtyna w listopadzie prezentował swój pomysł na pierwszym Startup Weekend Toruń – Slidetorial, aplikację do tworzenia wideoporadników. Obecnie ma już zespół, a niedawno zdobył inwestora.

To właśnie dzięki Startup Weekendowi mój pomysł poważnie się rozwinął – mówi Michał Wojtyna – Na nim poznałem Szymona i Wojtka, którzy dołączyli do zespołu i po wydarzeniu kontynuowaliśmy prace. Projekt z sukcesami rozwijamy do dziś. Gdyby nie Startup Weekend Toruń, nie poznalibyśmy się i nie mielibyśmy takiej energii do działania! Dał nam kopa, by ruszyć z miejsca.

Organizatorzy – inkubator Smart Space – już myślą nad kolejną edycją.

– To już drugi Startup Weekend Toruń, który zorganizowaliśmy – mówi Łukasz Ozimek, dyrektor inkubatora Smart Space, organizator wydarzenia. – W pierwszym, jesienią ubiegłego roku, wzięło udział blisko 120 osób, tym razem zbliżyliśmy się do 150-ciu. To potwierdza, że torunianie czekają na okazję, by realizować swoje pomysły na biznes, a takie wydarzenia jak Startup Weekend Toruń dają im możliwość znalezienia ludzi, z którymi mogą je wcielać w życie. W związku z tym planujemy trzecią edycję, najpewniej w drugiej połowie tego roku.

Fot. Łukasz Piecyk