Zostań dawcą – weekendowa akcja Auchan Polska i Fundacji DKMS

Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w hipermarkecie Auchan (fot. oficjalna strona akcji)

Auchan Polska wraz z Fundacją DKMS – Bazą Dawców Komórek Macierzystych – zachęca do wzięcia udziału w piątej edycji akcji Dni Dawcy Szpiku w sieci hipermarketów Auchan. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-7 grudnia 2014 roku w godzinach od 10 do 18.

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan Polska będą miały miejsce w 26 hipermarketach na terenie całej Polski, również w Toruniu. Podczas najbliższego weekendu będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. To zdanie słyszy rokrocznie ponad 10 000 dorosłych, młodzieży i dzieci. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest pomoc zupełnie obcej osoby, zarejestrowanej jako potencjalny dawca szpiku.

– Akcja jest realizowana z myślą o tych wszystkich pacjentach, dla których jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego – mówi Hanna Hołdaj Asystentka Dyrektora Auchan Bydgoszcz. – Naszym marzeniem i celem jest zjednoczenie wielu osób z całej Polski poprzez szerzenie idei dawstwa szpiku. Głęboko wierzymy, że dzięki wsparciu Auchan Polska i zaangażowanych w akcje pracowników wspólnie zwiększymy świadomość Polaków i zwrócimy uwagę na tak ważny temat jakim jest zachorowalność na nowotwory krwi.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja i co dalej?

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza z danymi osobowymi, zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.