Zostań wolontariuszem – zobacz, jak wygląda festiwal zza kulis

Każdego roku wydarzenia kulturalne na terenie miasta wspierają setki wolontariuszy (fot. tofifest.pl)

Światowej sławy gwiazdy, polscy twórcy i kilkadziesiąt prezentowanych filmów to najlepsza wizytówka toruńskich festiwali, które w Grodzie Kopernika odbywają się każdego roku. Ich sukcesem są jednak nie tylko goście, ale także osoby tworzące wydarzenia, a w szczególności wolontariusze, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami ze świata kina, teatru czy muzyki.

Przed nami jubileuszowa, 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest – najbardziej niepokornego wydarzenia filmowe świata. Po raz kolejny do Torunia przyjadą tysiące miłośników kina nie tylko z Europy. O to, aby wszystko podczas tego święta było dobrze zorganizowane dbają oni – wolontariusze, którzy wciąż się poszukiwani do pomocy przy tegorocznym wydarzeniu.

– W ubiegłym roku nasze działania wspierało około 120 wolontariuszy, w tym członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku – mówi Żaneta Sarnecka-Roch, współorganizator Tofifest 2017. – W tym spodziewamy się podobnej liczby chętnych. Poszukujemy osób ambitnych, kreatywnych i otwartych, którzy chcą zobaczyć wydarzenie od środka. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września poprzez formularz znajdujący się na oficjalnej stronie festiwalu. Co warto podkreślić, wolontariusz może także, poza godzinami pracy, skorzystać z bezpłatnego udziału w pokazach filmowych, spotkaniach z twórcami oraz innych wydarzeniach towarzyszących imprezie.

Jednak Tofifest to jedna z wielu imprez na terenie miasta. Aktywnie swoje działania prowadzi m.in. Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, która przez cały rok angażuje wolontariuszy w realizację kulturalnych projektów. To tam od lat pracują także osoby, które również zaczynały swoją zawodową drogę jako wolontariusze współtworzący koncerty, czy spotkania z twórcami.

– Moja współpraca z „Od Nową” rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy byłam jeszcze studentką kulturoznawstwa o specjalizacji teatrologicznej – mówi Justyna Bieluch z ACKiS. – Chciałam zdobyć doświadczenie i zobaczyć, jak wiele wydarzeń wygląda „od kuchni”. Na tyle mi się to wszystko spodobało, że skorzystałam później z propozycji stałego związania się z klubem.

„Od Nowa” każdego roku organizuje kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, angażując sporą grupę wolontariuszy. Jest to wsparcie dwustronne – pomagając w ramach festiwalu czy kina „Niebieski Kocyk” osoby te mają okazję bezpośrednio spotykać się z gwiazdami czy bezpłatnie wziąć udział w seansach filmowych.

– Wolontariuszom dajemy możliwość rozwoju w kierunku, który ich interesuje, ponieważ mają szansę wyboru, które wydarzenie ich interesuje szczególnie – podkreśla Justyna Bieluch. – Jest to doskonała okazja do sprawdzenia, której dziedzinie kultury chce się poświęcić swój czas. A większość z osób, po zakończonej imprezie, stwierdza, że część zakulisowa jest o wiele ciekawsza.

Współtworzenie wydarzeń to przede wszystkim ciężka praca. Wolontariuszami najczęściej są studenci. Jednorazowo pod koniec sezonu ogłaszamy nabór na sezon kolejny, ale też można  zgłaszać się przez cały rok. Nie ograniczamy się na chetnych do współpracy i prowadzimy też  otwarty nabór. Chęć współpracy zgłaszać można mailowo,  czy osobiście w „Od Nowie”. Najważniejsze jest zaangażowanie, odpowiedzialność i dyspozycyjność.

– W październiku rozpoczynamy nowy sezon kulturalny – przypomina przedstawicielka klubu. – Przed nami dużo akcentów muzycznych i liczne pokazy filmowe w „Niebieskim Kocyku”. Szykujemy się również do koncertowej jesieni, a w grudniu do 16. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Będzie tu więc co robić, a dla każdego wolontariusza przygotujemy na koniec odpowiednie zaświadczenie, by już dziś mogli budować swoją przyszłą drogę kariery.