Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zrobiliśmy sondę wśród taksówkarzy. Są tacy, którzy nigdy nie jechali nowym mostem
Tomasz Więcławski 7 grudnia, 2014, 15:29 Aktualności Miasto Podgórz
TAXI 3
Łącznie zapytaliśmy 30 taksówkarzy (fot. Adam Zakrzewski)

Taksówkarze jeżdżą losowo w każdy zakątek miasta. Zrobiliśmy wśród nich sondę. Kilku kursu przez nowy most dotąd nie miało. Część jechała tamtędy raz, inni dwa.

A wszyscy niechętnie, bo, ich zdaniem, tamtejsza szorstka nawierzchnia zdziera opony

– Dwa razy jechałem nowym mostem – mówi Marek, taksówkarz z dziesięcioletnim stażem, pracujący w dużej toruńskiej korporacji. – Raz pasażer wprost mi powiedział, że chce się tamtędy przejechać, bo nie miał okazji. Najbliżej nie było, ale „klient nasz pan”.

Taksówkarze zwracają uwagę na parę powodów braku popularności nowej przeprawy w ich branży. Twierdzą, że nie prowadzi ona w żadne strategiczne dla podróżujących miejsce.

– Ktoś już to kiedyś powiedział, że most ten skraca realnie czas podróży mieszkańcom Rubinkowa mającym działki na Rudaku – zauważa jeden z kierowców. – Ale działkowcy raczej taksówkami nie jeżdżą…

Wystarcza im autobus MZK, zresztą dość pustawy. Linia nr 29 prowadzi z Olimpijskiej aż do Szubińskiej, z Placu św. Katarzyny można dojechać również na działki, a także aż do ulicy Spacerowej. Połączenie autobusem linii nr 44 ma spore znaczenie dla osób pracujących i jest często wybierane przez Torunian. Trasa zaczyna się Nad Strugą i wiedzie aż do Zakładów Drobiarskich przy ul. Poznańskiej. Co ciekawe, z blisko 40 linii autobusowych w Toruniu przez stary most jedzie 12, a przez nowy 3.

– Jechałam kiedyś dwa razy nowym mostem autobusem linii 25. Podobało mi się, ładna trasa, ładne widoki – przyznaje emerytka z Rubinkowa. – Szybko zlikwidowano go jednak, bo trzy osoby na krzyż nim podróżowały.

Fakt, przez kilka miesięcy można było autobusem o tym numerze dojechać z Rubinkowa II, omijając centrum, do Dworca Głównego. Linia okazała się nierentowna.

– Kto jechał mostem, myślę o kierowcach szanujących swe wozy, ten wie, że nawierzchnia tam położona, to zabójstwo dla opon – mówi Andrzej, taksówkarz Taxi Gra. – Każdy, słysząc ten zwiększony huk, rozumie o co chodzi. Podobnie z estakadą. Gdy mogę jechać inną trasą, to ją wybieram, bo samochód to moje narzędzie pracy. Ma mi służyć jak najdłużej. Według mnie, w złej temperaturze był kładziony asfalt i, jak to mówią, „nie pozamykał się”.

Wulkanizatorzy przyznają, że istnieje zależność między rodzajem asfaltu a szybkością zużywania się opon. Zarazem wiadomo, że konstruktorzy mostu od razu założyli, iż mostowa nawierzchnia ma mieć specjalne parametry antypoślizgowe. To oficjalna wersja. W światku taksówkarskim, jak widać, różnie dziś komentowana.

Zapytaliśmy łącznie trzydziestu taksówkarzy na trzech toruńskich postojach: ile razy jeździli nowym mostem? Dwóch nie miało jeszcze takiej okazji. Trzech przyznało, że takie kursy może policzyć na palcach jednej ręki.

– Zdarza się – przyznał kierowca zadbanego mercedesa. – Raz na dwa, trzy miesiące tamtędy jadę. Zawsze jak docieram do tego śmiesznego rondka na Łódzkiej mam poczucie jazdy w głuszę. Na dworzec PKP jeździmy raczej mostem Piłsudskiego.

Liczyliśmy na wydobycie z korporacji szczegółowych danych dotyczących taksówkarskich kursów. Niestety, nie prowadzą one statystyk, którędy jeżdżą ich kierowcy. Tak zapewniono nas w Copernicus Taxi i Taxi Mercedes. W PULS Taxi dyspozytorka zasłoniła się ochroną tego typu danych.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także