„Zupa rybna w Odessie” na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu

(Fot: nadesłane)

Na deskach sceny Teatru Muzycznego w Toruniu, już 17 i 18 października, wystawiony zostanie spektakl „Zupa rybna w Odessie”, upamiętniający postać Jana Karskiego – jednego z najbardziej zasłużonych dla historii XX wieku ludzi. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19.00. Bilety dostępne są w cenie 20 i 25 zł.

W czasie okupacji Jan Karski (właść. Jan Rajmund Kozielewski) sprawował ważne misje dyplomatyczne i kurierskie. Na własnej skórze przekonał się o okrucieństwie wojny.  Jako pierwszy wiernie przekazał i zaświadczył przywódcom wolnego świata dowody Holocaustu. Stał się kurierem praw człowieka, prekursorem światowych misji pokojowych i humanitarnych. Dwukrotnie odznaczony Virtuti Militari, kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Obywatel Izraela, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Medalem Wolności.

– Wykreowany w spektaklu świat to alternatywna rzeczywistość, w której misja Karskiego kończy się powodzeniem, a sam emisariusz urasta do rangi ponadnarodowego bohatera – relacjonuje Anna Jasińska z wydziału promocji Teatru. – Staje się odpowiedzialny za kilka milionów ludzi, którym uratował życie. Monodram przybiera formę rozprawy – dyskusji. Stawia pytania o zasadność misji Karskiego, a także drąży temat obojętnego na jego raporty świata. Wielowymiarowość spektaklu znajduje swoje uniwersalne i aktualne prawdy w dzisiejszym świecie. Monodram Zupa Rybna w Odessie to próba „oswojenia” widzów z postacią Jana Karskiego.

Na scenie historię Karskiego prezentuje Sebastian Ryś, na co dzień związany z płockim Teatrem Dramatycznym.  Co ciekawe jest on wnukiem Zbigniewa Rysia, dowódcy udanej akcji, polegającej na wykradzeniu Jana Karskiego z Nowosądeckiego szpitala, gdzie był przetrzymywany przez Niemców.

– Będąc wnukiem człowieka, który uratował Jana Karskiego, czuję przyzwolenie, aby opowiedzieć Państwu tę historię  – mówi aktor. – Mam nadzieję, że mój punkt widzenia będzie również głosem młodego pokolenia, które pragnie dociec prawdy.

Bilety na spektakle 17 i 18 października 2015 (g. 19:00) w cenie 20 i 25 zł do nabycia w Biurze Obsługi Widza.

Zupa rybna w Odessie

Występuje: Sebastian Ryś

Scenariusz: Szymon Bogacz

Reżyseria: Julia Mark

Ruch sceniczny: Piotr Świtalski