Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zuzanna Kawa zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Wręczenie nagród odbyło się dzisiaj w Warszawie
Tomasz Więcławski 6 czerwca, 2014, 20:17 Aktualności
zuzanna+2+piec
W ubiegłym roku młoda pisarka zajęła 10. miejsce w Polsce. W tym roku okazała się już bezkonkurencyjna zwyciężając ze wszystkimi rywalami z całego kraju (fot. Łukasz Piecyk)

Jej książki będą czytały dzieci w Chinach, Azerbejdżanie i USA. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że toruńska pisarka ma… 9 lat

Przygody Ani Wood wyruszą znad Wisły na podbój międzynarodowego rynku wydawniczego. Pierwsza część serii książek o dziewczynce-detektywie ukazała się niedawno po polsku. Autorka mini-powieści zdradza nam, o czym będzie kolejny tom.

Zuzanna Kawa czyta na okrągło. Niewiele jest dzieci w tym wieku, które mają za sobą taką ilość książek. Zamiłowanie do lektury pozwala mieszkance podtoruńskich Łysomic osiągać sukcesy w ogólnopolskich konkursach polonistycznych.

– Nasza placówka od wielu lat uczestniczy w konkursie „Z poprawną polszczyzną na co dzień”, którego współorganizatorem jest Polska Akademia Nauk – mówi Grzegorz Sieniawski, dyrektor Społecznej Szkoły Stowarzyszenia „Edukcja” w Toruniu, w której uczy się Zuzanna Kawa. – Rywalizacja w nim przebiega w kilku etapach. Finał ogólnopolski odbywa się w Warszawie. Zuzia jest laureatką ubiegłorocznej edycji.

W ubiegłym roku młoda pisarka zajęła 10. miejsce w Polsce. W tym roku okazała się już bezkonkurencyjna zwyciężając ze wszystkimi rywalami z całego kraju.

– Najważniejsze jest dla mnie mierzenie się z samą sobą oraz fakt, że rodzina jest ze mnie dumna – deklaruje 9-latka. – Ostatni etap konkursu, w którym trzeba napisać samodzielnie krótką formę literacką na podstawie zamieszczonych obrazków, jest dla mnie najłatwiejszy.

 

Czytelnicza codzienność

 

Do udziału w konkursie poprawnej polszczyzny uczennica Społecznej Szkoły Stowarzyszenia „Edukacja” dodała w tym roku również konkurs ortograficzny. Dziewczynka nie ma czasu na nudę. Jej wszystkie pasje i zainteresowania trudno wymienić.

– Sukces w ogólnopolskim konkursie nie bierze się znikąd – wskazuje dyrektor szkoły. – Zuzia jest bardzo utalentowana, co pokazuje w czasie swojej pracy w szkole i poza nią.

Jazda na rowerze, nartach, podróże, gry komputerowe i taniec. Na wszystko musi starczyć czasu.

– Są takie dni, że po treningu w grupie tanecznej „Młody Toruń” wracam do domu wyczerpana – mówi Zuzanna Kawa. – Staram się jednak zawsze przeczytać chociaż jeden rozdział książki. Cztery części „Harrego Pottera” już znam. Niedługo zabieram się za piątą.

Wychowawczyni młodej pisarki wskazuje, że jej podopieczna czyta wszystkie rodzaje książek. Bardzo lubi serie kryminalne i przygodowe, ale także popularnonaukowe książki o zwierzętach.

– Nie tylko czyta sama, ale także zaraża tym innych – mówi Ewa Łomotowska, wychowawczyni autorki „Ani Wood na tropie”. – Codziennie przychodzi do szkoły z książką. Ma bardzo dużą biblioteczkę, a swoimi zbiorami chętnie dzieli się z innymi uczniami. Wyróżnia się na tle klasy pod względem pisania, ale nie byłoby tej umiejętności, gdyby dużo nie czytała.

 

Uratować świat przed złem

 

Jak powstawała pierwsza mini-powieść.

– Lubię czytać książki z zagadkami detektywistycznymi – mówi Zuzanna Kawa. – Kilka poznałam i uznałam, że przydałaby się seria takich publikacji dla innych dzieci. Sama wymyśliłam postać Ani Wood, ale mama pomagała mi pisać, gdy zmęczyła mi się ręką. Mam nadzieję, że kiedy pojadę na wakacje do USA, to opublikowana będzie już wersja po angielsku, żebym mogła ją wręczyć dzieciom, które poznam.

Akcja książki dzieje się w miasteczku Kieszonkowo. Dochodzi w nim do zuchwałych napadów rabunkowych. Mieszkańcy są bezsilni, a burmistrz szuka pomocy przez ogłoszenie w gazecie. Z odsieczą przychodzi Ania Wood – dziewięcioletnia dziewczynka-detektyw.

– Jestem w trakcie pisania drugiej części przygód mojej bohaterki – zdradza Zuzanna Kawa. – Rozwikłana zostanie w niej tajemnica pożaru u rolnika, o którym wspomniałam na końcu poprzedniego tomu. Będzie się działo.

Marzeniem młodej pisarki jest rodzinny wyjazd do Nowej Zelandii. Jest zafascynowana tym krajem, odkąd obejrzała przygody „Hobbita”.

– Nie wiedziałam, gdzie są takie piękne widoki – mówi dziewczynka. – Tata powiedział mi, w jakim kraju kręcono ten film. Chciałabym go odwiedzić. Już zaczęłam zbierać pieniądze.

„Kuna za kaloryferem” Adama Wajraka, to kolejny tytuł, po który sięgnęła 9-latka. Trudno powiedzieć, czy w momencie opublikowania tego artykułu jeszcze ją czyta, bo tyle książek jest w kolejce, że trzeba czym prędzej kończyć te, które zdjęło się z półki.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także