Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Związane ręce marszałka?
Tomasz Więcławski 26 listopada, 2015, 21:34 Wywiad
arrvai_adam (3)
Trzeba jasno powiedzieć, że my nie walczymy z Przewozami Regionalnymi i pracownikami tej spółki - mówi Dariusz Szczęsny (fot. Adam Zakrzewski)

O wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, stanowisku władz województwa w sprawie konkurencji na torach, wielkiej skali zwolnień, zniechęceniu, zmęczeniu i planowanych protestach z Dariuszem Szczęsnym, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Arrivie, rozmawia Tomasz Więcławski

Wyrok sądu, który orzekł, że marszałek województwa nie mógł tak późno poinformować o tym, iż przetargu na wykonywanie połączeń regionalnych nie będzie, jest dla was satysfakcją?

Przynosi satysfakcję i nadzieję. W końcu walczyliśmy o to kilka miesięcy. Może pan marszałek coś zrobi i zmieni swoje pierwotne decyzje. W najgorszym razie opóźni to proces zmian o kilka miesięcy, a zwalniani z Arrivy ludzie będą mieli czas, żeby znaleźć inną pracę. Wcześniej było obiecane, że władze województwa będą respektowały konkurencję w świadczeniu usług przewozowych w regionie. To, co się dzieje, to kpina. Żonglowanie losami ludzi.

Ile osób straci pracę, jeżeli Przewozy Regionalne przejmą obsługiwane przez was połączenia?

Pięćdziesiąt osób. To około dwudziestu procent pracujących w spółce. To wielka tragedia. A ciekawe, co będzie dalej. Przecież to wcale nie musi być koniec.

Co czujecie?

Jesteśmy zawiedzeni. Wcześniej nam obiecano, że wszelkie podejmowane działania będą fair. Chcemy być coraz lepsi. Szkolimy ludzi. Po co przyjmowalibyśmy młodych, gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że nie będzie przetargu?

Wyczuwam w pana głosie rezygnację. Poddał się pan?

Jestem zmęczony. Nie poddaję się jednak. Pół godziny temu (poniedziałek, godziny wieczorne – przyp. red.) wysłałem list do Urzędu Marszałkowskiego o chęci zwołania zgromadzenia przed UM. Chcemy znów zaprezentować swoje stanowisko w związku z naszymi obawami, jak i szansą, którą dało nam orzeczenie sądu. Zbieram ludzi. Będziemy w Toruniu 23 listopada.

Kto jest odpowiedzialny za tę sytuację?

Trzeba jasno powiedzieć, że my nie walczymy z Przewozami Regionalnymi i pracownikami tej spółki. Ale trudno mi zrozumieć decyzję władz województwa. Skąd to kumoterstwo i kolesiostwo w tym roku? Ta decyzja zapadła wyżej. To polityczne rozdanie. Przecież dalej mogliśmy jeździć tutaj i my, i Przewozy Regionalne. Czy pasażerowie mają aż tak wiele połączeń w naszym województwie, że nie można było ich liczby zwiększyć?

Czujecie, że ta decyzja wynika z waszej, w domniemaniu złej, pracy?

Absolutnie nie. Jeździłem w PR, w Cargo i teraz jeżdżę w Arrivie. Sprzęt wszędzie się psuje tak samo, a ludzie są wszędzie podobni. Jeżeli ktoś mówi, że jesteśmy gorsi, to łże. Na kolei pracują ludzie z tego samego środowiska, bez względu na spółkę. Świat idzie do przodu. Widzimy, jakie są trendy w innych krajach. Chcemy dostosowywać się do klienta. Stąd promocje biletowe i innej udogodnienia. Czy to źle?

Czyli winny jest marszałek Piotr Całbecki?

Zaskoczę pana. Raczej nie. Wydaje mi się, że to decyzja polityczna. On wcale nie musi być taki zły, jak się wydaje. Tylko mógł mieć związane ręce.

Przykłady z naszego województwa i innych części kraju mogą zniechęcać kolejne spółki do konkurowania na rynku przewozów kolejowych? Bo czy warto?

U nas uczciwej konkurencji, rzeczywiście, nie będzie. Ale warto ją wprowadzać. Przecież nie wszyscy marszałkowie województwa podporządkowali się linii rządowej. Część z nich stawia na wolny rynek. Nie rozumiem decyzji w naszym województwie. Przecież przetarg spowodowałby, że cena usług by spadła, a w kasie UM zostałyby pieniądze.

Od lipca, kiedy ostatnio rozmawialiśmy, były z wami spotkania w UM?

Były. Dotrzymali słowa i zorganizowali negocjacje. Tylko że nic z nich nie wynikało. Kultura, podanie sobie rąk, ale decyzja zapadła i tak wcześniej.

Może zmiana władzy w Polsce jest szansą na inną politykę kolejową?

Nie chciałbym, żeby sprawami regionalnymi zajmowali się politycy w Warszawie. Ale może chociaż sposób patrzenia na ten problem się zmieni.

Co teraz?

Czekamy na ostateczną decyzję marszałka. W ogromnym napięciu. Może brak oficjalnego stanowiska po decyzji sądu to dobry znak? Może marszałek się zastanawia i przetarg jednak będzie?

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także