Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Zwolnienia na UMK. Pracownicy czują się oszukani
Michał Ciechowski 20 stycznia, 2014, 19:36 Aktualności
UMK640
Uniwersytet Mikołaja Kopernika zatrudnia ponad 50 nauczycieli języka obcego (fot. materiały prasowe)

Jeszcze w tym semestrze, czyli do połowy lutego, 13 osób ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu straci pracę. Jak sami mówią, czują się oszukani przez swojego kierownika. Największy żal mają za niedoinformowanie o planowanych zmianach. Kto więc zawinił?

Pozbawienie pracy 13 pracowników lektoratów to dopiero początek reformy na Uniwersytecie. Finalnie bez możliwości comiesięcznych zarobków zostanie 28 osób, większość z nich to emeryci.

Jak poinformowała „Gazeta Pomorska”, pracownicy między sobą wymieniają opinie, że o zwolnieniach wiadomo było już od początku semestru.

– Kierownik o zwolnieniach wiedział od października. Nam po raz pierwszy o reorganizacji i o naszej zmianie zatrudnienia, która miała objąć 14 pracowników (z wykładowcy na lektora) powiedział dopiero 19 grudnia, czyli przed świętami Bożego Narodzenia! Termin podpisania aneksów wyznaczył na 13 stycznia na godz. 12. Z powodu przerwy świątecznej na uczelni nikogo nie było aż do 7 stycznia. Niczego więc nie mogliśmy się dowiedzieć. Potem okazało się, że kierownika nadal nie ma, bo zrobił sobie urlop aż do 13 stycznia.

Dr hab. Marcin Czyżniewski wyjaśnia, że plan reorganizacji studium wyszedł od dziekanów, którzy od nowego semestru przejmują jego finansowanie. Na decyzji zaważył kosz rocznego utrzymania jednostki, wynoszący ponad 3 mln zł. Alternatywą dla lektoratów mają być zajęcia na każdym z wydziałów, prowadzone przez wykładowców języków obcych, zatrudnionych na godziny.

– To oznaczałoby zwolnienie wszystkich pracowników – nauczycieli akademickich i pracowników administracji – mówi rzecznik UMK. – Rektor poprosił więc kierownika SPNJO o przygotowanie alternatywnego planu, który uratowałby studium przed likwidacją, a jednocześnie przyniósł znaczące oszczędności dla wydziałów.

W rozmowie z „Pomorską”, rzecznik uczelni stwierdził, że w większości osób, które stracą etat zostaną zaproponowane umowy cywilno-prawne. Po drugie, wykładowcom zaproponowano przejście na stanowisko lektora (liczba obowiązkowych godzin dla wykładowcy to 12 w tygodniu, dla lektora – 18) z zachowaniem pensji zasadniczej. – Po trzecie pracowników SPNJO do prowadzenia zajęć z języka specjalistycznego będą mogły zatrudniać na swoich etatach wydziały, co dwa już zadeklarowały – twierdzi Czyżniewski.

W wyniku zmian koszty SPNJO mają zmniejszyć się o ponad mln zł, czyli o jedną trzecią. Pracownicy jednak takie wyliczenia uznają za fikcyjne. Biorąc sprawy w swoje ręce sami przygotowali własne warianty oszczędności. Według nich jednak rektorzy nie zainteresowali się tymi pomysłami.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także