Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Życie za bramą, czyli toruńskie osiedla zamknięte
Michał Ciechowski 5 grudnia, 2014, 12:08 Aktualności Reportaż
1
Straszno i śmieszno żyć na terenie niektórych odgrodzonych od świata, zamkniętych toruńskich osiedli (fot. Jacek Kiełpiński)

„Podejdź no do płota, jako i ja podchodzę” – kultowe zdanie z komedii „Sami swoi” śmieszy, o ile… nie staje się rzeczywistością. Za zamkniętymi bramami toruńskich osiedli sąsiad sąsiadowi wilkiem. Członkowie wspólnoty zakładają kolejne sprawy sądowe za zanieczyszczone tarasy, tolerują zaś prężnie działający lokal, w którym przyjmuje „Mokra Andżelika”.

Płot główną rolę odegrał nie tylko w słynnej komedii. Za murem jednego z toruńskich ekskluzywnych osiedli drewniana budowla stała się obiektem protestów wielu mieszkańców.

– Lokatorzy mieszkań znajdujących się na parterze odgrodzili swój kawałek zieleni płotem – mówi kobieta kierująca tamtejszą wspólnotą mieszkaniową. – Wśród pięknych, jednobarwnych budowli znalazł się prawie dwumetrowy drewniany płotek w rażąco innym kolorze. Liczne protesty mieszkańców zrodziły kłótnie, ostatecznie zaś doprowadziły do usunięcia nieestetycznego ogrodzenia. Od tego czasu w akcie notarialnym pojawił się zapis dotyczący wymiarów ewentualnego płotu.

„Epopeja płotowa” na szczęście swojego finału nie znalazła w sądzie. Stało się tak jednak podczas sąsiedzkiej walki o nieład pozostawiony na prywatnym balkonie.

– Do toruńskiego sądu trafiło pismo, w którym jeden z sąsiadów skarży się na nieporządek i suszącą się bieliznę znajdującą się na szklanym balkonie od strony głównej ulicy miasta – dodaje kobieta. – Niestety, pismo zostało odrzucone.

Ponad rok temu mieszkańcy tego samego bloku spotkali się z nie lada problemem. Jedną z klatek schodowych upodobała sobie osoba, która notorycznie się na niej załatwiała.

– O całej sprawie zarząd poinformowała sprzątaczka – opowiada nasza rozmówczyni. – Pół biedy, gdyby to była ta „szybsza” potrzeba. Udało się nam ustalić, że sprawcą śmierdzącej niespodzianki był jeden z mieszkańców, gdyż obca osoba nie dostałaby się na teren osiedla. Mimo zamontowanych kamer sprawy nie udało się rozwiązać.

Monitoring stał się kością niezgody za bramą osiedla w innej części Torunia. Mieszkańcy bloku zażyczyli sobie dostęp do kamer pilnujących ich „twierdzy”. A te, na niekorzyść kilku z nich, działały całodobowo.

– Pewnego razu, przeglądając taśmy, dostrzegli sąsiadkę, która nad ranem, w stanie upojenia alkoholowego, próbowała dostać się do swojego mieszkania – tłumaczy zarządca. – Sprawa ta przysporzyła kobiecie niemiłych sytuacji oraz doprowadziła do zdemontowania sprzętu „Wielkiego Brata”.

Wspólnoty mieszkaniowe zawsze potrzebują pieniędzy na najpotrzebniejsze prace remontowe. Jedno ze spotkań członków dało dosyć interesujące rozwiązanie. Wprowadzono bowiem opłaty za posiadanie psa i kota.

Większy czworonóg kosztował miesięcznie właściciela 100 złotych, mniejszy zaś 50. Na tym jednak sprawa się nie zakończyła.
– Dzięki dalszym ustaleniom, pracę na osiedlu otrzymał tzw. dozorca, który kontrolował, czy zwierzaki nie załatwiają się na posesji – tłumaczy pani zarządzająca osiedlem. – Od każdej takiej potrzeby egzekwował od mieszkańca 20 lub 10 zł, w zależności od rodzaju „załatwionej sprawy”.

Na tym osiedlu działania te szybko zakończono, pomysł powrócił jednak za inną bramą. Teraz tam pieski i kotki będą uważnie obserwowane.
Kolejną ciekawostką ze świata za zamkniętymi bramami jest koszenie trawników.

– Co piątek rosły mężczyzna wyjeżdża na swoim traktorku przed bloki i ścina trawę – anonimowo informuje mieszkanka osiedla. – Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby odbywało się to w lipcu. Traktorek pojawia się jednak również w listopadzie, kiedy trawa już nie rośnie. O zieleń trzeba przecież dbać, a pieniądze zawsze się na to znajdą…

Spory o balkony, czworonogi, odchody, zbyt wysokie lub zbyt niskie płoty – takie problemy każdego dnia zaprzątają głowy mieszkańców strzeżonych osiedli.. Nikomu nie przeszkadza za to funkcjonujące na ich osiedlu „mieszkanie rozpusty”. Oficjalnie jest ono salonem masażu. Pracująca tam kobieta ogłasza się jednak na jednym z portali erotycznych jako „Mokra Andżelika”. W podanych godzinach pracy przyjmuje codziennie kilkunastu eleganckich klientów. Do tej działalności płoty i zamknięte bramy pasują jak ulał. Wszak chodzi o dyskrecję.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także