Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Żył na ulicy. Teraz wyciąga z niej młodych
Marcin Tokarz 26 grudnia, 2013, 1:23 Aktualności Na własnym podwórku
wychowankowie_piec_cmyk 2
Zdzisław Betlejewski i jego podopieczni uczestniczyli w akcji rozdawania prezentów w Kościele na Wrzosach (fot. Łukasz Piecyk)

Za skradzione pieniądze kupią biały proszek. Źródło energii na trzy doby bez snu. By mieć na kolejną działkę zaczną handlować nim sami. Konkurencję skopią tak, by wiedziała, że z nimi się nie zadziera. Ten scenariusz dotyczy zbyt wielu nieletnich, których wychowuje ulica. Streetworkerzy są ich nadzieją. Na przykładzie własnych doświadczeń uczą dzieci, że taki styl życia jest prostą drogą do pójścia na dno.

– Halo, Zdzisław, pamiętasz mnie? – kobieta pyta przez telefon roztrzęsionym głosem.
– Oczywiście Patrycjo, wszystko w porządku? – odpowiada streetworker z Torunia.
– Ani trochę. Mąż siedzi w więzieniu, a Wojtek znów kogoś pobił i okradł. Do domu przyszedł naćpany…Gdy zwróciłam mu uwagę, uderzył mnie w twarz.
– Bądź silna. Wiesz, że on cię kocha.
– Wątpię… Proszę, pomóż mu. Powiedz, jak to było z tobą. Ja tego dłużej nie wytrzymam! Coraz częściej myślę, żeby ze sobą skończyć…
– Jeśli to zrobisz, chłopaka nie da się odratować. Przyjadę do was tak szybko, jak to możliwe. Tylko obiecaj mi, że nie będziesz pijana…jak ostatnim razem.
– Muszę kończyć. Ktoś przyszedł. Policja Wojtka przywiozła…

To dobre dzieciaki

Zdzisław – Majster, odbył wiele podobnych rozmów. Co więcej, sam był kiedyś „Wojtkiem”. Przemocą przesiąkł na wskroś. Jako 15-latek, groził ojcu nożem, bo ten bił go przy każdej okazji. Macochę chciał udusić kablem od żelazka. W ciągu 61 lat swojego życia ćpał wszystkie możliwe narkotyki. Pił, co tylko miało w sobie procenty. Leczył się na siedmiu odwykach. Spędził trzy lata w więzieniu. Kradł, napadał, rabował. Dwukrotnie był bliski popełnienia samobójstwa. Sięgnął dna, a potem się odrodził.

Czytaj: Zdzisław Betlejewski przez lata walczył z uzależnieniem. Dziś pomaga innym

-Majster to przypadek niezwykły – mówi Jan Morys, współpracownik Majstra z Gedeonu, toruńskiej grupy wsparcia osób uzależnionych i współuzależnionych. – Jest czysty od 20 lat. Ostatnie 7 to pasja jego życia, zawód streetworkera, pedagoga „ulicy”. Zagląda tam, gdzie nie ma miłości. Pokazuje dzieciom niechcianym, mającym za wzór rodziców po lub w trakcie odsiadki, że od świata mogą dostać jeszcze wiele dobrego.

Przykład tego mieliśmy okazję widzieć 14 grudnia w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan, mieszczącym się nieopodal blokowiska na Wrzosach. Dziewiątka podopiecznych Zdzisława Betlejewskiego przybyła tam, by integrować się ze swoimi rówieśnikami. Śpiewali kolędy, brali udział w konkursach i rozpakowywali prezenty od św. Mikołaja. Pod okiem Majstra smakują dzieciństwa, które w przyszłości pozwoli im być członkami zdrowego społeczeństwa.

– Ta grupa pochodzi akurat z Lipna – tłumaczy Zdzisław Betlejewski, lider toruńskiego Gedeonu. – Mają swoje za uszami, ale cała dziesiątka to dobre dzieciaki. Jednego nie ma z nami. Jest w pogotowiu rodzinnym…Życie rzuca im pod nogi kłody. Łatwo wpadają w kłopoty. Ale pracujemy nad tym, nie Adrian?

16-latek zręcznie uskakuje przed pieszczotliwym szturchnięciem streetworkera. Uników wyuczył się na licznych „ustawkach”. Odkąd jest pod skrzydłami Zdzicha, pięści trzyma w kieszeniach. Musi. Ma dozór kuratora.

– Potrafię się bić – mówi Adrian bez wzruszenia. – Żadnej bójki nie przegrałem. Ale Majster mówi, że lepiej gram w piłkę. W sumie od boksera wolałbym być piłkarzem…

Pedagog „ulicy” poszukiwany

Opieka nad parszywą dziesiątką Zdzicha nie byłaby możliwa bez Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie. W ramach jej działalności, w parafii Bł. M. Kozala, funkcjonuje „Klub profilaktyczny”. Jest oazą spokoju dla dzieci, których codzienne otoczenie stwarza niebezpieczeństwo wplątania się w nałogi. Majster prowadzi go wraz ze Zbyszkiem Celebuckim, toruńskim pedagogiem i Certyfikowanym Terapeutą Uzależnień.

– Wspólnymi siłami staramy się odciągać te dzieciaki od okropieństw, jakie gotuje im ulica – opowiada Zdzisław Betlejewski, najbardziej młodzieżowy 61-latek w Toruniu. – U nas w klubie znajdą rozrywkę, wsparcie, dobrą radę i modlitwę.

Dzieci „błądzące” można spotkać w każdej klatce toruńskich bloków. Ich ilość pragnie zredukować kujawsko-pomorski oddział Towarzystwa „Powrót z U”, z siedzibą w Toruniu. Przy współpracy z Gedeonem oraz stowarzyszeniem „Wędka”, formuje się centrala streetworkingu w naszym mieście. Chcą uczyć młodzież samodzielności, ale tej zgodnej z prawem.

Dorwali mnie mamusiu

Marek nie tylko zażywał fetę, ale i nią handlował. Matka nie wiedziała jak ratować syna. Na Zdzicha nigdy nie trafiła. 15-latek wylądował w końcu w zakładzie poprawczym. Dopływ gotówki nagle się skończył, a za twarzowe musiał zapłacić. Na wolność wyszedł bez zębów. Współosadzeni pobrali zapłatę w „naturze”.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także